Rekonstrukce Sankturinovského domu v Kutné Hoře se prodraží
Budova patří k nejstarším památkově chráněným objektům v Kutné Hoře. Její rekonstrukce odstartovala letos a potrvá ještě zhruba rok. Stavební práce si vyžádají spoustu milionů, stavba se navíc kvůli dodatečným pracím prodraží.
Opravy komplikuje azbest, který se skrývá v odvětrávacích šachtách a představuje velkou zátěž. Za odstranění azbestu je nutné zaplatit zhruba třičtvrtě milionu. Městští radní také dodatečně rozhodli o vybudování osobního výtahu. Původní projekt přitom počítal jen s nákladním výtahem mezi prvním a druhým podlažím. Novinka ale zpřístupní památku i hendikepovaným. O kolik se navýší rozpočet za výtah ale radní zatím nevyčíslili.
Po rekonstrukci bude dům více otevřený pro veřejnost. Návštěvníci budou nově moci vidět sklepení i podkroví. V budově se aktuálně mění podlahy a dělají se nové rozvody vody a elektřiny.
Revitalizace páté nejvýznamnější památky na hlavním náměstí v Kutné Hoře bude sloužit pro potřeby stávajícího Informačního centra a galerie. Rekonstrukci po architektonické stránce vede STUDIO - D4Z , Ondřej Kubík Architekt. Veškeré navrhované úpravy mají za cíl citlivou obnovu interiéru, tak aby mohl dostatečně sloužit pro galerijní a expoziční účely. Například sklepní prostory nabídnou návštěvníkům výstavu věnovanou alchymii.
Původně gotický, později barokně přestavěný objekt vznikl na konci 13. století jako opevněná věžová stavba. V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda. Zvláštností je mimo jiné historická věž, jejíž základy sahají do hloubky 7,5 metru. Na konci 15. století dům koupil mincmistr Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Objekt se ale v minulosti musel přestavět i kvůli ničivému požáru.
Psali jsme také: