23. 8. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Pražské Smetanovo nábřeží je historicky velice hodnotný prostor. V budoucnu se má jednat o atraktivní veřejné místo s pěší promenádou s vyhlídkou na Pražský hrad. První etapa přinesla do míst více stromů, nové zastávky a chystá se pokračování. Místo by mělo být přívětivější pro chodce, cyklisty i řidiče a celkově by mělo odpovídat potřebám moderní městské promenády.
Smetanovo nábřeží je nejstarším promenádním nábřežím v Praze. Ohledně jeho budoucí podoby se dlouho vedly diskuse. První etapa začala v nedávné době vysazením stromořadí sedmnácti jerlínů japonských. Vznikl zde také prostor pro restaurační zahrádky, osazeny byly nové lavičky a postavena byla dlážděná cyklostezka, která v tomto úseku evropské cyklotrasy EV7 chyběla.
Na první etapu bude navazovat druhá a následně i další zásahy. Úpravou by měl projít úsek od Mánesa, okolo Karlova mostu přes Křižovnické náměstí, dále Křižovnickou ulicí až k náměstí Jana Palacha. Druhá etapa by měla být dokončena v roce 2024. Studie zlepšuje podmínky pro pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu, pro automobilovou dopravu se po realizaci prací nic nezmění.
Druhá etapa se zabývá i prostorem na Křižovnickém náměstí, kde se tramvajová a automobilová doprava kříží s Královskou cestou, po které v letních měsících proudí až 100 tisíc chodců denně. Podmínky pro ně zlepší široká pěší promenáda směrem k Národnímu divadlu s ikonickým výhledem na Hradčany. Místo bude bezpečnější i pro cyklisty, kteří se nebudou motat pod koly aut díky vyvýšenému pruhu s povolením vjezdu kol.
„Na Smetanovo nábřeží je konečně radost pohledět. Nové tramvajové zastávky, vysazené stromořadí, široká pěší promenáda v pražské mozaice a bezpečný oddělený cyklopás. Tak má vypadat jedno z nejkrásnějších míst v Praze s výhledem na Hradčany. Proměna Smetanova nábřeží je největší úpravou centra Prahy za posledních několik desítek let. Změnila se oblast od Klementina přes Křižovnické náměstí po Národní divadlo. A to byla v uvozovkách jenom první etapa. Pracujeme už na proměně i strany u řeky. Doplníme odjezdové panely. Obnovíme povrchy a dáme je do pražské mozaiky, jaká je už dnes na široké pěší promenádě, a druhou stranu také doplníme o oddělený cyklopás, ať se dá bezpečně a pohodlně jezdit na kole i v druhém směru. Díky úzké spolupráci architektů s památkáři jsme našli pro cyklopásy takové povrchy, které jsou ze speciální řezané tryskané dlažby skládané těsně u sebe, aby jízda byla bez drncání a za deště neklouzala. Rozšíříme také tramvajový ostrůvek na Staroměstské směrem z centra,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Pražské náměstí Jiřího z Poděbrad bude hezčí a bezpečnější
Jedno z nejvýznamnějších a nejživějších pražských náměstí, Jiřího z Poděbrad, je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Jeho proměna by mohla začít už v příštím roce. Rada hl. města totiž odsouhlasila financování projektu, které navrhlo studio MCA atelier. Do budoucí podoby náměstí promluvila i veřejnost.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
O budoucí podobě Vítězného náměstí rozhodne mezinárodní workshop
Podoba dostavby severozápadní části Vítězného náměstí v Praze 6 vzejde z mezinárodního soutěžního workshopu. Vítězný návrh by měl být znám v červnu 2023. Podmínky workshopu schválili pražští radní. Cílem je navázat na původní Engelův návrh, který vznikl již před 100 lety.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Hledá se budoucí podoba příměstského parku Soutok v Praze
Praha vyhlásila mezinárodní krajinářsko-urbanistickou soutěž na příměstský park na soutoku Berounky a Vltavy. Jedná se o území o rozloze přes 1000 hektarů. Mezinárodní soutěž o návrh příměstského parku má za cíl vybrat tým zpracovatelů, který dokáže navrhnout budoucí podobu této říční krajiny a její dlouhodobý rozvoj formou příměstského parku.