Rezidence Modřanka získala certifikaci BREEAM. Ve svých zdech skrývá perlátory, rekuperaci nebo duální splachování
Obytný komplex Rezidence Modřanka developerské skupiny Horizon obdržel mezinárodní certifikaci BREEAM. Hned dvě etapy projektu dosáhly hodnocení na úrovni „Very Good“. Modřanka se tak stala teprve druhým rezidenčním projektem v České republice, který certifikaci BREEAM obdržel.
Na stránkách České rady pro šetrné budovy se píše, že „certifikace BREEAM, Building Research Establishment Environmental Assessment Method, byla vyvinuta koncem 80. let minulého století. Velmi rychle našla uplatnění ve Velké Británii a pak i v zahraničí. Například americká certifikace LEED byla v roce 1998 odvozena z principů BREEAM. Aktuální verze BREEAM, která našla uplatnění i v České republice, je certifikace BREEAM Europe Commercial 2009, která zahrnuje administrativní, komerční a průmyslové budovy. Certifikaci je možné použít i pro jiné typy nových budov, a to pomocí upravené verze BREEAM International.“
Nový trend v oblasti rezidenční zástavby
Certifikace na projekty nahlíží z hlediska energetické efektivity a úspornosti při nakládání s vodou a odpady a zaměřuje se také na proces výstavby, včetně volby materiálů nebo prováděných stavebních postupů.
Hodnocení „Very Good“ potvrzuje, že projekt splňuje většinu kritérií, které BREEAM na posuzovaných projektech zkoumá. V procesu certifikace asistovala konzultantská společnost Arcadis Czech Republic.
„Certifikace BREEAM je dnes v České republice běžná spíše u kanceláří, průmyslových nemovitostí či nákupních center. V oblasti rezidenční zástavby se jedná o poměrně nový trend, který ale z pozice developera vnímáme jako velmi důležitý. Nám poskytuje expertní zpětnou vazbu na dokončené projekty a umožňuje zdokonalovat stavební postupy, našim klientům pak zaručuje, že jejich nové bydlení splňuje náročná, mezinárodně platná kritéria udržitelnosti,“ vysvětluje význam získaných certifikátů Yishay Furman, generální ředitel skupiny Horizon, „Modřanka je teprve druhým obytným komplexem v zemi, jenž certifikační proces BREEAM úspěšně absolvoval – a o to víc nás těší dosažené skóre.“
Technologie, za které se Modřanka vysloužila zmíněné ocenění, patří například technologie nuceného větrání s rekuperací. Rekuperační jednotky umožňují výměnu vzduchu bez nutnosti otevírání oken, a tudíž odpadá případné hlukové zatížení. Zároveň dochází k úspoře energie na dodatečné vytápění, kdy při otevření okna „uteče“ určitá část tepla ven. Rekuperační jednotky mají v sobě zabudované filtry, díky nimž je vzduch proudící do místnosti bez nečistot a prostý prachu.
Perlátory a duální splachování
Nezanedbatelnou kapitolou je také nakládání s vodou. Lze nainstalovat baterie s perlátory a toalety jsou vybaveny systémem duálního splachování.
Perlátor je součást vodovodní baterie, která na jejím konci zajišťuje provzdušnění vody a přímý vodní proud bez zbytečného stříkání kolem. Základní perlátory mají kovové síťky, které zachycují mechanické nečistoty a zjemňují proud vody. Úsporné typy perlátorů, označované též jako šetřiče vody, ještě k tomu různými způsoby omezují průtok, aby vytvořily silný proud s nižším průtokem, a tím se zajistí i nižší spotřeba vody.
U klasického způsobu splachování se dnes používá jedno tlačítko, kdy uživatel jednou zmáčkne, tím spláchne a až uzná za vhodné, zmáčkne tlačítko znovu a proud vody zastaví.
V případě duálního splachování má splachovací mechanismus dvě tlačítka. Menší tlačítko vytlačí tři litry a větší šest litrů, dle libosti uživatele.
nyv