Robotické drony pomáhají historikům v mapování významných objektů
Bezpilotní helikoptéry s palubní inteligencí neboli robotické drony pomáhají zmapovat nejen českou historii. V posledních čtyřech letech prozkoumaly například prostory v Sále předků na státním zámku Vranov nad Dyjí, korunovační sál zámku v Kroměříži či v kostel sv. Mořice v Olomouci a sv. Mikuláše v Praze.
Jedná se o skupinu Multirobotických systémů z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) vedené doc. Martinem Saskou. Vývoj a inovace jdou neustále kupředu, a tak i drony dokáží stále více, ty současné se umí v interiérech objektů pohybovat autonomně po předem určené bezpečné trase, a přitom reagovat na neočekávané překážky. Jde o světově unikátní projekt pod názvem Dronument.
Moderní technologie pomáhá zaznamenávat vzácné historické hodnoty a pomáhá památkářům při jejich restaurování. Navíc pro manipulaci dronů není potřeba ani pilota. Výsledkem akce jsou lepší a kvalitnější 3D modely, ze kterých jsou památkáři schopni vyčíst více informací. Drony mohou odhalit skutečný povrch, malbu, strukturu i vlhkost těžko přístupných míst. Odpadá tak náročná stavba lešení, která je mnohdy i nereálná kvůli stísněným prostorám. Drony pomáhají mapovat stav památek ale naopak i v rozlehlých chrámů, kam nelze zajet s plošinou a stavět lešení je velmi nákladné.
Nejčastěji drony mapují nástěnné malby, štukovou výzdobu či statické poruchy. Celkově by se kontrola stavu drony měla týkat 16 památek.
Psali jsme také:
- První etapa konzervačních prací na Braunově Betlémě u Kuksu je u konce
- Barokní skvost Jana Blažeje Santiniho je dostavěn. Světový unikát se otevře v květnu
- Ikonická katedrála sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni má za sebou tříletou rekonstrukci
- Svatoprokopské poutní místo na Sázavě se dočkalo obnovy podle návrhu Studia acht
- Zámek Červená Řečice prochází rozsáhlou rekonstrukcí