Rok po pádu střechy se bude v hale v České Třebové znovu sportovat
Příběh českotřebovské haly se po roce od zřícení střechy pomalu uzavírá. Stavební firma dokončuje práce a na 11. leden 2018 se plánuje slavnostní otevření. K pádu došlo 14. ledna letošního roku během florbalového utkání. Všem osmdesáti lidem se podařilo dostat v pořádku ven. Střechu jako subdodávku pro stavební společnost Profistav Litomyšl stavěla firma Cecolegno, v současné době je v konkurzu. Policie v červenci vznesla proti dvěma osobám obvinění z obecného ohrožení.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický řekl ČTK, že stavební firma dokončuje práce a postupně předává části stavby ke kolaudaci. „Blížíme se fázi, kdy se dovybaví hala. Pokud jde o stavební část, je prakticky hotová,“ dodal. „Teď už se přenášejí věci z naší tělocvičny do haly. Od ledna bude zkušební provoz, od února nabídne plný provoz. Hala bude sloužit i veřejnosti, sportovním oddílům, klubům i pro zápasy,“ vysvětlil Petr Slívko, zástupce ředitele Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové.
V červenci vznesli policisté obvinění
Střecha haly, která byla dílem společnosti Cecolegno, se propadla několik dní po kolaudaci. V době utkání se v ní nacházelo přibližně osmdesát lidí a všem se podařilo dostat bezpečně ven. Firma na projektu pracovala jako subdodavatel pro generálního dodavatele Profistav Litomyšl. Už v lednu však generální dodavatel jakoukoli vinu za chybu odmítl s tím, že střechu měl plně ve své režii jejich dodavatel, tedy Cecolegno.
Řetězec událostí vyústil k tomu, že na sebe tato společnost v květnu podala insolvenční návrh s odůvodněním, že vlivem mediální kampaně sdělovacích prostředků postupně ztratila všechny již dopředu dohodnuté stavební zakázky v objemu přes 16 milionů korun. V odůvodnění pak dále uvedli, že za neštěstím stála chyba projektantů. Městský soud v Praze však tento návrh odmítl. Dnes je společnost v konkurzu.
Obvinění ze strany policie padlo v červenci, kdy z obecného ohrožení z nedbalosti obvinili dva lidi. Jak se podařilo zjistit médiím, šlo o projektanta a statika, které si firma najala. Oběma hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.
Změny v projektu
Profistav Litomyšl musel zajistit opravy palubovky, světel, elektroinstalace a ozvučení či vzduchotechniky. Na projektu nové střechy se pak podílelo několik nezávislých statiků, ti navrhli místo příhradových vazníků variantu s vazníky plnostěnnými. Kromě toho se zvýšila i užitná výška ze 7,5 metru na devět metrů.
Hala stála Pardubický kraj 58 milionů korun. Celkový odhad ztrát dnes činí 20,5 milionu korun. Největší část – 15,9 milionu – tvoří podle ČTK poškození stavební části haly a zbytek připadá na vybavení či ušlý zisk za nájem. Kraj souhlasil s tím, že zaplatí vše, co souvisí se změnou projektu, tedy vazníky, všechno ostatní jde na úkor generálního dodavatele a jeho pojistky.
Kateřina Semrádová
Záběry spadlé střechy – dron (zdroj: Pardubický kraj)