S přestavbou Šatovky se má začít za rok, squatteři jsou dávno pryč
Přestavba usedlosti Šatovka v Praze 6 na centrum pro seniory by mohla začít v roce 2020, o dva roky později má být zahájen provoz. Na podzim městská část vybrala architektonický návrh, který počítá s byty pro seniory, komunitními prostorami pro veřejnost nebo bufetem. Předběžné náklady na rekonstrukci usedlosti v Šáreckém údolí se pohybují kolem sto padesáti milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí radnice Ondřej Šrámek.
„Soutěž byla uzavřena, zadavatel nyní vyzve k jednání účastníka, jehož návrh se umístil na prvním místě, a projedná s ním podmínky uzavření smlouvy na dokumentaci stavby. Dle časového harmonogramu nyní budou projektanti dva roky rýsovat, projektovat a povolovat,“ uvedl Šrámek. Vítězný návrh, který byl odměněn šesti sty dvaceti pěti tisíci korunami, vypracovala architektka Gabriela Kaprálová z ateliéru ASGK Design.
Centrum pro seniory
Okolo usedlosti mají vzniknout čtyři domy s malometrážními byty. Centrum bude určeno pro seniory, kteří se ocitli v tíživé situaci a jsou v dobrém zdravotním stavu, který nevyžaduje komplexní péči. Historická budova Šatovky bude sloužit pro administrativní prostory, technické zázemí, komunitní prostory a vzniknout by v ní měl i bufet nebo kavárna. Od prostor pro veřejnost si radnice slibuje zvýšení zájmu o toto místo v Šáreckém údolí ze strany lidí žijících v okolí.
Praha 6 dostala Šatovku do správy pro sociální využití. Usedlost do roku 2011 sloužila jako bytový dům, v roce 2015 odešli poslední nájemci nebytových prostor. Poslední roky nebyla využívaná a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. Změnu funkčního využití budovy z čistě obytného na budovu veřejného vybavení schválili pražští zastupitelé loni v březnu. Seniorské bydlení se sociální službou, komunitním centrem i stravovacím provozem hodlá Praha 6 financovat sama za pomoci dotací.
Peripetie se squattery
Na začátku loňského února usedlost v Šáreckém údolí obsadila na týden skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný. Z usedlosti chtěli vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk. Podle policie se obsazením budovy dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací, což potvrdil pražský městský soud. Každý ze squatterů podle rozsudku odpracuje padesát hodin. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Squatteři už jednou usedlost obsadili, a to na přelomu let 2015 a 2016.
čtk, nyv