26. 3. 2023
/ Autor: Zdroj: www.klaster-kladruby.cz
Největší rekonstrukce v novodobé historii kláštera Kladruby u Stříbra je u konce. Návštěvníci se nově podívají do dosud nepřístupných prostor Starého a Nového konventu, kde vznikly dvě prohlídkové trasy. Obnoven byl i rajský dvůr, v areálu přibyly výstavní a konferenční prostory i odpočinková zóna pro návštěvníky. Klášter otevře brány pro veřejnost 1. dubna.
Klášter Kladruby je mimořádně významný komplex na evropské úrovni. Je jednou ze staveb v Česku, do kterých otiskl svůj rukopis přední architekt Jan Blažej Santini–Aichel. Podle jeho návrhu byla v minulosti přestavěna dominanta areálu, kostel Nanebevzetí Panny Marie.
„Jako ministra kultury mne velmi těší, že se nám daří uchovávat a prezentovat naše kulturní dědictví pro současnou i příští generaci a vracet našim památkám ztracený lesk. Klášter Kladruby je naší významnou národní kulturní památkou, reprezentuje stovky let českou státnost, církevní a kulturní dějiny a představuje výjimečné architektonické dědictví. Mám velkou radost z toho, že se tento historický klenot opět otevírá veřejnosti a že lidé opět uvidí nádheru této kulturní památky,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.
Rekonstrukce odhalila také nečekané archeologické nálezy. Návštěvníkům je představí nové prohlídkové trasy. Kromě středověkého kostrového hrobu v místě rajského dvora byly odkryty také v prostorách konventu pozůstatky pivovaru a sladovny z 60. let 19. století.
Kompletní obnovou prošel Starý konvent s rajským dvorem a obnovou prošly také vybrané části Nového konventu. V rajském dvoře bylo vysazeno 450 růží a na 80 druhů bylin. Návštěvníci tady najdou rostliny středověkých klášterů, symbolické rostliny baroka, různé druhy zeleniny, koření, léčivek a cibulovin. Setkají se tu i s méně běžnými druhy jako s mandragorou nebo řimbabou.
Pro veřejnost bude velmi zajímavá nová prohlídková trasa s názvem Klášter. Zájemcům přiblíží život mnichů v barokním benediktinském klášteře, jejich ubytování, stravování, duchovní život, práci i odpočinek. Chybět nebude společná jídelna, noviciát nebo místnosti představující činnosti, jimž se benediktini věnovali. Vrcholem prohlídky bude návštěva Santiniho klášterního kostela Nanebevzetí P. Marie.
Druhý prohlídkový okruh Zámek představí návštěvníkům evropsky proslulý rod Windischgrätzů, který vlastnil areál mezi léty 1825 až 1945. Jednotlivé místnosti památkáři věnovali historii rodu, Alfrédovi I., jeho ženě Eleonoře a hospodářskému využití bývalého klášterního panství. Součástí okruhu je i původní interiér knížecí knihovny z 1. poloviny 20. století, která čítá na 25 tisíc svazků.
Památkářům se v rámci projektu podařilo zrestaurovat rozsáhlý soubor obrazů, nábytku a plastik, které zabydlí obě prohlídkové trasy.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Barokní skvost Jana Blažeje Santiniho je dostavěn. Světový unikát se otevře v květnu
Započatá práce Jana Blažeje Santiniho byla dokončena. Mariánská Týnice u Kralovic na západě Čech patří ke skvostům barokní architektury. Poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Teď byl areál konečně dostavěn. Nový ambit kopíruje Santiniho projekt, který ho před zhruba 300 lety nedokončil.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Obnova kostela v Lánech pod taktovkou Studia acht
Památková obnova Kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, která byla dokončena v roce 2021, byla vůbec nejkomplexnější rekonstrukcí za dobu existence tohoto kostela na okraji křivoklátských lesů. Zahrnovala obnovu fasády, interiéru i restauraci veškerého mobiliáře. Autorem projektu bylo Studio acht.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Na Zelené hoře začaly opravy ambitu za víc než sto milionů
Na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou začali řemeslníci opravovat ambit, který obkružuje tamní kostel svatého Jana Nepomuckého. Práce v ambitu potrvají přibližně dva roky. Práce vyjdou na zhruba 118 milionů korun. Součástí je i obnova varhan. Tento poutní areál od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla patří mezi památky UNESCO.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Restaurování glorietu v Růžové zahradě děčínského zámku sklízí velké úspěchy
Není tomu tak dávno, co v kategorii Rekonstrukce získala cenu Grand Prix Architektů 2022 obnova glorietu v Růžové zahradě v Děčíně. Nyní tento počin kromě odborníků ocenila i veřejnost v rámci památkářských cen Patrimonium.