Sdružení pro architekturu a rozvoj v prestižní Ročence české architektury 2017 – 2018
Devatenáctý svazek ročenky, která si klade za cíl podávat zprávu o současné situaci a vývoji v architektonickém oboru, ocenil vznik Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). Autoři prestižní Ročenky české architektury 2017 – 2018, pokřtěné začátkem dubna, vyjádřili naději, že SAR bude i v letošním roce pokračovat v pořádání konferencí, odborných setkání a nastolování témat, která se dotýkají města, urbanismu a architektury.
„Začátkem roku 2018 byl založen spolek s nadějným názvem „Sdružení pro architekturu a rozvoj“ (SAR). Nová platforma si dala ještě popisnější a naléhavější podtitul „Společný hlas odborníků pro kvalitní architekturu a pozitivní rozvoj“ a jejím cílem je pomoci odblokovat stav českého stavebního rozvoje, který neváhá nazývat paralýzou.
Zvučná jména zakladatelů
Mezi zakládajícími členy „myšlenkové kádě“ najdeme podle autorů ročenky zvučná jména – z architektů na prvním místě Josefa Pleskota, který se podobných podniků účastní výjimečně, a tak mu dodává skutečnou důvěryhodnost. Spoluzakladatelem je rezidenční stavitel Dušan Kunovský,“ uvádí Ročenka.
Autoři Ročenky vyzdvihli, že sdružení vedle aktivní účasti na debatě ve veřejném a mediálním prostoru, v roce 2018 uspořádalo sérii programově a dramaturgicky zajímavých konferencí a setkání. Události s provokativními názvy jako „Potřebuje Praha moderní architekturu? A chceme výškové stavby?“ nebo „Jak vyřešit krizi dostupného bydlení v Praze?“ měly hojnou a reprezentativní účast z celé republiky i za zahraničí, a to v panelech i v publiku. Volně tak navázaly na přínosný cyklus urbanistických konferencí a diskusí pořádaný v roce 2017 spolkem „Člověk a prostor“.
Pohled z jiné perspektivy
„Budeme doufat, že v roce 2019 budou následovat další konference, informačně nasycené, představující široké zastoupení kvalifikovaných názorů a umožňující debatu s otevřenou myslí. Právě společenský aspekt všech odborných setkání je nakonec to nejvíc, co je možné pro územní plánování, urbanismus i pro samotnou architekturu udělat,“ vyjádřili naději autoři Ročenky.
Na konci března uspořádalo sdružení Summit architektury a rozvoje, kde kromě představitelů státní správy a samosprávy vystoupily i světové hvězdy architektury jako Sou Fujimoto, Ian Ritchie nebo Eva Jiřičná. Světoví architekti vnesli do našich domácích pokroků, stagnací a problémů tak potřebný pohled z jiné perspektivy. Další summit opět se zahraniční účastí se uskuteční 26. září. Během roku také plánuje sdružení sezvat dvakrát politiky, odborníky a zástupce podnikatelů a veřejnosti k diskusnímu fóru nad tématy rozvoje města, která se jich hluboce dotýkají.
red
Psali jsme také:
Summit architektury a rozvoje 2019: Centrální stavební úřad odblokuje stavební paralýzu
Summit architektury a rozvoje: Trendem je zelená architektura a svět mezi budovami
Osobnosti současné architektury – Josef Pleskot
10 vizí a konkrétní kroky pro stavební rozvoj Prahy a ČR
Mezinárodní konference o moderní architektuře a potřebě výškových budov nastolila nové otázky