25. 3. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Semlerova rezidence v Plzni se stala součástí mezinárodní sítě Iconic Houses, a zařadila se tak vedle Müllerovy vily, Vily Tugendhat, ale také například Gaudího stavby Casa Milà či Maison La Roche od Le Corbusiera. Unikátní jsou především interiéry od Adolfa Loose a Heinricha Kulky.
Iconic Houses je celosvětová síť architektonicky významných vil a domů postavených v průběhu 20. století. V současné době na seznamu najdeme 188 domů po celém světě, v České republice nese toto označení 12 míst. V Plzni patří mezi Iconic Houses ještě jedna Loosova realizace - Brummelův dům.
Letos poprvé se také v České republice uskuteční konference Iconic Houses, a to ve dnech 22. – 26. května. V rámci jedné z částí konference proběhnou odborné přednášky v Praze, kde bude Semlerova rezidence představena.
Prostorovou koncepci interiéru na Klatovské třídě v Plzni navrhl Adolf Loos, projekt následně detailně rozpracoval Heinrich Kulka. Jedná se o jedinou realizaci v Plzni, kde je uplatněn princip Raumplanu. Byt nemá klasická podlaží, je vestavěn do poloviny domu, kde se jednotlivé prostory různých výšek v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Tato realizace představuje určité završení činnosti Adolfa Loose (1870–1933) v Plzni.
Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových vznikl v letech 1933–1934, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Historický byt má více jak 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu a letní i zimní jídelnu.
Celý objekt prošel před nedávnem rozsáhlou rekonstrukcí. Nyní jsou prostory přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek. Vedle historického interiéru má v budově sídlo Centrum pro výzkum architektury, dále je zde návštěvnické centrum, kavárna, prostory pro kulturní akce a školní programy a administrativní zázemí.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Plzni se otevřela nejvýznamnější realizace dle konceptu Adolfa Loose
Po téměř desetileté rekonstrukci Západočeská galerie v Plzni otevírá Semlerovu rezidenci, nejvýznamnější a nejrozsáhlejší realizaci dle konceptu Adolfa Loose v Plzni. Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Výstava LOOS AND PILSEN, která putuje po světových metropolí je aktuálně k vidění v Plzeňském domě v Bruselu
Již druhým rokem putuje výstava LOOS AND PILSEN po světových metropolích. Navštívila Tel Aviv, New York, Vídeň, Paříž, Tokio a Mnichov a doputovala nyní i do Bruselu, kde je k vidění v Plzeňském domě. Tato speciální výstava vznikla v roce 2020 u příležitosti výročí 150 let od narození A. Loose ve spolupráci Českých center, Západočeské galerie a za podpory města Plzně a Plzeň-TURISMUS. Adolf Loos je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. V Plzni za sebou zanechal několik významných prací. Podle odborníků jsou plzeňské Loosovy interiéry jedním z největších architektonických skvostů západočeského města.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Müllerova vila
Müllerova vila je nejvýznamnějším moderním rodinným domem v Praze. Jde o vrcholné dílo brněnského rodáka Adolfa Loose, architekta, designéra a teoretika, který patří k zásadním osobnostem světové architektury první poloviny 20. století. Mezi jeho vynálezy patří tzv. prostorový plán (Raumplan).