4. 12. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: mjölk
Rekonstrukcí v duchu velkých kontrastů a zároveň harmonie prošla stará chalupa v Polubném v Libereckém kraji. 130 let starou stavbu se rozhodli architekti ze studia Mjölk ozvláštnit skleněnou přístavbou. Z čela nenápadná chalupa, z druhé strany neobvyklá moderní skleněná přístavba.
Tradiční vzhled horské chalupy doplňuje moderní přístavba. Nenápadný prosklený kvádr propojuje interiér s exteriérem. V přístavbě našla místo kuchyně, kde je dominantou pec a kamna. Přístavba je napojena na původní světnici a rozšiřuje tak centrální prostor. Velmi zajímavý je lesklý strop obložený mosazí, který odráží každou změnu venkovní atmosféry.
Dalším nezvyklým prvkem je velký kruhový světlík v šikmé střeše. Jeho úkolem je prosvětlit interiér v prvním patře. Další skleněné prvky nahrazující ztrouchnivělé dřevo a nabízejí nečekané průhledy domem.
Patro, do kterého se stoupá po ocelovém schodišti ze vstupní chodby, nabízí celkem čtyři ložnice. Je zde například dětská ložnice, která slouží i jako herna. Další dvě ložnice byly inspirovány klasickými horskými chalupami. Jasně je tak rozlišena společenská část přízemí a spací část v patře.
V interiéru jsou velmi příjemně kombinované přírodní materiály zastoupené dřevem, bílá či barevná výmalba a vkusně volené vybavení včetně svítidel.
Výsledkem je dokonalé zázemí pro letní i zimní pobyt. „Ve staré stavbě jsme hledali různé kvality, materiály a místa, vše jsme zpřístupnili a zviditelnili. Za chalupou, kde stával přístavek, jsme přidali prosklenou hmotu, která rozšiřuje obytný prostor spodního patra. Kontrast a zároveň harmonie mezi klasickou světnicí a novým přístavkem je to, oč v naší architektonické hře šlo,“ uvádí architekti ze studia Mjölk.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Moderní horská chata vyrostla v souladu s přírodou i koloritem Krušných hor
Horská chata může mít mnoho podob, ta v Krušných horách od architektonického studia NEW HOW se sice svým tvarem liší od klasických stavení v této lokalitě, avšak svým rázem dokonale zapadá do krajiny a splývá s okolními lesy a kamením. Tento projekt se dostal díky své nezaměnitelné architektuře na shortlist finalistů, kteří se budou ucházet o Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022, konkrétně v kategorii Rodinný dům.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Zajímavá venkovská sídla lákají k rekreaci i trvalému žití
Češi jsou milovníci chalupaření. Obzvlášť v létě často prcháme před městským shonem na venkov nebo do hor. V poslední době také spousta lidí hledá místo v přírodě pro trvalé žití. Nejen proto v našich horách vznikají velmi zajímavé objekty, které slouží jak k rekreaci, tak k trvalému bydlení. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších, které navrhli čeští architekti.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V přírodním zátiší města Vlašim ve Středočeském kraji vyrostl Dům s dírou
Rozměrově úsporný, ale prostorově bohatý dům vyrostl v přírodním zátiší města Vlašim ve Středočeském kraji. Dům s dírou, pracovně zvaný Chata Polanka je nápadný především svým nezvyklým kulatým otvorem, ozvláštňuje tak místní architekturu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Netradiční chata připomínající ptačí budku vyrostla v Jizerských horách
Nad údolím Horské Kamenice vyrostl na samotě černý domek připomínající spíše severskou architekturu. Původně se přitom jednalo o nedostavěnou chatu z 80. let.