28. 11. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: BoysPlayNice, zdroj: pentarealestate.com
Cena Dušana Jurkoviče vznikla jako pocta památce zakladateli moderní architektury Dušanu Jurkovičovi. Jedná se o nejstarší architektonické ocenění na Slovensku. Cenu uděluje Spolek architektů Slovenska od 60. let 20. století autorovi, nebo autorskému kolektivu za realizované architektonické, nebo urbanistické dílo, které přispívá ke zvýšení úrovně a prestiže architektonické, nebo urbanistické tvorby. Letošním vítězem se stala konverze Jurkovičovy teplárny v Bratislavě.
O vítězi rozhodla osmičlenná mezinárodní porota ve složení Iván Nagy (Maďarsko), Tomasz Karpowicz (Polsko), David Leníček (Česká republika), Richard Murgaš (Slovensko), Peter Žalman (Slovensko), Andrea Bacová (Slovensko) a Petronela Šelinger Királyová (Slovensko). Porota vybírala z 26 finalistů.
Konverze Jurkovičovy teplárny
Původně se jednalo o funkcionalistický objekt teplárny podle návrhu Dušana Jurkoviče. Pro jeho adaptaci na moderní coworkingové centrum si investor Penta Real Estate zvolil architekty ze studia Perspektiv. Rekonstrukce kromě nového vzhledu přinesla i novou funkci a posílila význam ochrany původních staveb. Architektonický vstup v podobě novotvaru je dílem ateliéru DF Creative Group a na obnově pláště budovy se podílela firma Pamarch specializující se na ochranu a rekonstrukci památek.
Slovenská národní kulturní památka nově slouží jako coworkingový prostor. Inspirativní prostředí využívají korporátní klienti, start-upy nebo freelanceři. Flexibilní pracovní prostředí se rozléhá na 3 900 m2 a poskytuje kapacitu 450 míst. Skládá se z různých typologií: fix desk, hot desk, samostatných kanceláří, phone booth, workshop room nebo zasedací místnosti až pro osmnáct lidí. Součástí prostor je také komunitní lounge a reprezentační zóna pro setkávání nebo networking.
Industriálnímu interiéru dominují mohutné betonové násypníky původně určené ke skladování tuhých paliv. Některé z nich nyní fungují jako zasedací místnosti. Zajímavá je dvojice prosklených kanceláří v pátém patře. Na střeše vznikla pobytová terasa a součástí areálu je i eventový prostor s restaurací.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Jakub Cigler a Petr Palička nad projekty Masarykovo nádraží a Nová Waltrovka
Společnost Penta Real Estate vznikla oddělením realitní divize společnosti Penta Investments, jejíž počátky sahají až do roku 1994. Na realitní trh Penta vstoupila v roce 2005 a od té doby se vypracovala na jednu z předních developerských společností u nás i na Slovensku a v Polsku. Mezi její aktuální projekty patří obnova zanedbané lokality na Praze 5 – Nová Waltrovka, a také vzkříšení brownfieldu na Masarykově nádraží. Nad těmito projekty tentokrát u jednoho stolu debatovali architekt Jakub Cigler z ateliéru Jakub Cigler architekti a Petr Palička, Country Managing Director ze společnosti Penta Real Estate.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Štěpán Smrčka, Petr Palička a Jakub Cigler k projektu na místě bývalého Transgasu
Území na dolním okraji Vinohradské třídy v blízkosti Národního muzea v Praze je známé především tím, že zde od 70. let minulého století do roku 2019 stával komplex budov navržený architektem Václavem Aulickým a jeho kolegy pro podnik Transgas. Tento objekt byl zbourán a prázdný pozemek získala developerská firma PSN. Teď se na rohu Vinohradské ulice u magistrály chystá výstavba projektu, zatím s provizorním názvem Vinohradská 8.