Sněmovna nejspíš odmítne zrušit nebo snížit daň z nabytí
Sněmovna na své březnové schůzi projedná poslanecký návrh, který osvobozuje první úplatný převod bytů v rodinných domech od daně z nabytí nemovitých věcí. Sněmovna by při jeho schvalování neměla podpořit pozměňovací návrhy na zrušení daně z nabytí nebo na snížení sazby této daně. Doporučil to sněmovní rozpočtový výbor ve svém usnesení. Sazba daně činí v současné době čtyři procenta a platí ji kupující.
Projednávanou novelu zákonného opatření předložil poslanec Karel Rais a chce v ní osvobodit od daně první úplatný převod bytu v rodinném domě. Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům může mít podle předpisů nejvýše tři byty.
Nejabsurdnější daň u nás
K novele se ve druhém čtení sešlo několik pozměňovacích návrhů. Poslanec Vojtěch Munzar chce daň z nabytí zrušit. Podle svých slov ji pokládá za nejvíc absurdní daň v tuzemském daňovém systému a tím, že ji platí kupující, podle něj ztratila veškeré zbytky logiky. Občanští demokraté daň z nabytí nemovité věci dlouhodobě kritizují. Jeden jejich návrh na zrušení daně z nabytí zamítla Sněmovna loni v lednu. Rozpočtový výbor však návrh na zrušení daně nedoporučil.
Stejně tak výbor nedoporučil schválit další Munzarův návrh na alternativní snížení sazby daně na jedno, dvě, nebo tři procenta. Výbor nedoporučil schválit ani návrh Jana Skopečka, aby se daň nevztahovala na případy, kdy si kupující pořizuje poprvé v životě nemovitost k bydlení.
Prodloužit lhůtu o tři měsíce
Odmítavě se výbor postavil i k návrhům Pirátů. Poslanec Tomáš Martínek navrhl, aby se lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nabytí prodloužila o tři měsíce. Stejně se výbor postavil k dalšímu pirátskému návrhu, který by zavedl sníženou dvouprocentní sazbu daně z nabytí u nemovitostí s cenou do čtyř milionů korun. U nemovitostí o vyšší ceně by se dvě procenta platila ze dvou milionů a čtyři procenta z částky nad dva miliony.
Pokud Sněmovna novelu schválí, dostane ji k projednání Senát.
nyv