Spojení architektury se současným uměním, projekt Fragment nabídne 140 nájemních bytů
Nevšedně designované a plně vybavené byty k pronájmu. Ty nejštědřejší nabídnou střešní terasy s výhledem až na Pražský hrad. Na projektu Fragment spolupracovala společnost Trigema s architektonickým studem Qarta architektura a umělcem Davidem Černým. Výsledkem je netradičně koncipovaná budova, která se vrací zpět k myšlence, že umění a architektura mohou jít ruku v ruce.
Slavnostním poklepáním na základní kámen začala na pražském Karlíně stavba projektu Fragment. Investorem, developerem a stavitelem je skupina Trigema.
„Ten projekt je jiný, je unikátní, je výjimečný. Nám nejde v prvé řadě o to, abychom postavili nějakou hmotu, rozprodali ji a vydělali na tom nějaké peníze. Jde nám opravdu o to, abychom postavili něco, na co budeme hrdí a pyšní. Jde o spojení stavitelského umu, architektury a umění. Chceme vzít kus té historie, navázat na ni a ukázat, že i dnešní stavitelé umí dělat věci tak, aby byly krásné a užitné,“ vysvětluje předseda představenstva skupiny Trigema Marcel Soural.
Fragment by měl vyrůst přímo naproti národní kulturní památce Invalidovna. Podle odhadů bude hrubá stavba hotova do konce příštího roku. První nájemníci by se mohli začít stěhovat už na podzim roku 2022. Objekt nabídne prostory pro obchody, služby a nájemní byty. Těch by mělo být k dispozici 140, a to od 1+kk až po mezonety. Doplněn bude zelenou střechou, automatickým stíněním oken, nabíjecí stanicí pro elektromobily, fotovoltaickou elektrárnou a dalšími technologiemi.
„Sešlo se tady více aspektů. Jednak investor, místo, tým a David Černý. To nás inspirovalo k jisté odvaze a já bych rád zmínil ještě jednu důležitou věc, musím vyseknout poklonu městu, protože v tom povolovacím procesu a schválení této výjimečné budovy, sehrálo velmi významnou roli,“ uvedl při zahájení stavby Jiří Řezák, partner studia Qarta architektura
„Praha nutně potřebuje novou a kvalitní architekturu, jsem přesvědčeno tom, že právě takovéto projekty nás posouvají pozitivně dál a je potřeba je maximálně podporovat,“ pochvaloval si projekt ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Ondřej Boháč.
Ikonické sochy z dílny Davida Černého
Už na prvních vizualizacích jako první každého zaujala obří socha postavy, která jako kdyby se o budovu opírala. Ústřední socha bude dívčí, a to úctyhodné výšky 28 metrů! Podle Davida Černého bude budovu podpírat především svým poprsím.
„Stále mne nepřestává fascinovat moment, kdy se jedno ráno vzbudím, a problikává mi hlavou vize šíleného nápadu, který se po otravné době povolování a realizace nakonec zhmotní,“ okomentoval své záměry David Černý.