Společnost Eurovia: Co chystá a jak si stojí stavební gigant
Stavební firmě Eurovia CS, která působí v Česku a na Slovensku, loni vzrostl hrubý zisk meziročně o 14,6 procenta na téměř devět set milionů korun. Tržby firmě stouply o třináct procent na 16,7 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Iveta Štočková.
Zhruba tři pětiny objemu prací připadaly na výstavbu a rekonstrukce silnic a městských komunikací. Necelá pětina patřila mostům a patnáct procent železničním a tramvajovým stavbám. Největšími projekty, na kterých loni firma pracovala, jsou výstavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek, silnice první třídy v úseku Skotnice - Příbor, optimalizace železniční trati Beroun - Králův Dvůr nebo stavba dálničního obchvatu Prešova na Slovensku. Eurovia také dokončila modernizaci úseku D1 Koberovice - Hořice.
Pokračování ve výstavbě komunikací
Z mostních staveb to byly například lávka v Hořicích, rekonstrukce mostu přes Labe v Kuksu nebo most na silnici druhé třídy mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Podle Martina Borovky, generálního ředitele Eurovia CS bude letos firma pokračovat ve výstavbě dálnice D11 v úseku Hradec Králové - Smiřice. „Dále budeme pracovat na D55, na obchvatu Otrokovic a stavbě D35 v úseku Ostrov - Časy. Dalším důležitým projektem je modernizace úseku D1 mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi. Na železnici budeme pracovat na železničním uzlu v Přerově," uvedl Borovka.
Rentabilita tržeb, tedy podíl zisku na tržbách, loni vzrostla o 0,1 procentního bodu na 5,4 procenta. Letos chce firma podle Borovky investovat šest set milionů korun do bezpečnostních opatření a nové techniky.
Součást světového koncernu
Eurovia na konci loňského roku zaměstnávala dva tisíce osm set osmdesát pět lidí, meziročně o šestnáct méně. Vlastníkem firmy je od roku 2006 francouzská Eurovia, která patří do světového koncernu Vinci. Firma vlastní rovněž třicet lomů, dvacet pět obaloven, tři pískovny a jeden recyklační dvůr. V lomech loni vytěžila 9,6 milionu tun kameniva, meziročně o třináct procent více.
nyv