15. 11. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová, Foto: Matěj Hošek
V plzeňské městské části Košutka vyrostla zbrusu nová sportovní hala města Plzně. Objekt stojí na pomezí dvou parků a nabízí veškerou vybavenost pro sport i volný čas. Exteriér je minimalistický, střídmý v tvarech i barevnosti. Interiér je funkční a nadčasový. Za návrhem stojí ateliér projectstudio8.
Sportovní hala s restaurací a celkovou zastavěnou plochou 3 400 m2 vznikla na okraji sídliště. Nabízí prostor pro 110 amatérských i profesionálních sportovců a 200 diváků. „Obě hlavní funkce jsme promítli i do kompozice objektu. K hale s obdélným půdorysem se z východní a jižní strany přimyká třípodlažní objem zázemí a restaurace. Zázemí zahrnuje také fyzioterapii a rehabilitaci; restaurace, lemovaná částečně krytou terasou, disponuje kuchyní i vlastním vstupem. Hlavní vchod do haly jsme i kvůli bezbariérovému přístupu umístili do jižní fasády. Z vestibulu sportovci pokračují do šesti průchozích šaten, diváci pak přímo do haly, do prostoru tribun, přisazených k delší straně haly po obou stranách vstupu,“ uvádějí architekti.
V samotné hale pak sportovci najdou devět badmintonových dvorců. Sportoviště se pak díky dvěma závěsům může rozdělit na tři části. Kromě badmintonu se zde může hrát i futsal, florbal, volejbal nebo basketbal. Sportovní provoz doplňuje menší sál a dva salonky v patře.
Na projektu je příjemná jeho střídmost a přímost. Dva hlavní objekty jsou tvořené z různých materiálů. Sportovní hala má montovaný ocelový skelet opláštěný tepelněizolačními panely. Objekt zázemí je zděný, železobetonový s plochou vegetační střechou a je opatřený omítkou a ocelovými perforovanými plechy, které slouží i jako zástěna oken a zásobovací rampy.
V interiéru je přiznaná konstrukce stavby, stěny jsou tvořeny z fasádních panelů či pohledového betonu. V kontrastu jsou pak barevné podlahy sportovišť a nika tribun.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Moderní sportovní architektura: Které stavby jsou u nás zajímavé?
Novodobé dějiny sportu jsou velkým tématem. Sport sehrává v životě moderního člověka, ať už se mu věnuje aktivně, anebo jen jako fanoušek, důležitou roli. Ke sportu patří ale i jeho umělecké ztvárňování a také stavby, které slouží jeho provozu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Vítěz Národní ceny za architekturu: Sportovní hala v Dolních Břežanech
Letošní Národní cenu za architekturu získala sportovní hala v Dolních Břežanech u Prahy. Budova je dílem studia SPORADICAL. Pětičlenná mezinárodní porota vybrala vítěze z dvaačtyřiceti finalistů. Do dvacátého pátého ročníku se přihlásilo víc než sto šedesát ateliérů s dvěma stovkami projektů. Ty byly realizovány v České republice mezi lednem 2017 a březnem 2018.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Sportovní hala v Modřicích zabodovala v prestižní soutěži Grand Prix Architektů
Zapadá do okolí a má vše, co správná stavba podobného tipu mít má. Na tom se shodla pětičlenná mezinárodní porota. Sportovní hala v Benešově ulici v Modřicích se snaží výrazně nepřevyšovat okolní zástavbu. Díky svým dispozicím má také stavba potenciál stát se komunitním centrem. Vypadá solidně, vážně a zároveň vzbuzuje klid.