Stagnujícímu stavebnictví by mohla pomoci oživená bytová výstavba
Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy jsou největšími problémy nedostatek pracovníků a nedostatek řemeslně vzdělaných učňů. Tvrdí, že nadcházející vývoj nelze předpovědět, uvádí ale, že by českému stavebnictví mohlo výrazně pomoci oživení bytové výstavby.
Nouza uvádí alternativu toho, co by českému stavebnictví mohlo pomoci. „Bytová výstavba, kterou je třeba podpořit všemi dostupnými prostředky a hledat i další možné způsoby financování těchto investic ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru," uvedl. Za dlouhodobý problém oboru považuje nedostatek pracovníků. „Zatím nemáme signály o tom, že by potíže jiných oborů přinesly zvýšenou poptávku po pracovních místech ve stavebnictví.“
Dopravní a inženýrské stavby
Nouza rozdělil vývoj na tři části. „Zhruba čtvrtinu tvoří dopravní a inženýrské stavby v gesci ministerstva dopravy. Tady je situace velmi dobrá, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury je naplněn na historicky nejvyšší úroveň 126 miliard korun.“ Přibližně další čtvrtina podle něj připadá na stavby, za které odpovídají veřejní zadavatelé, jako kraje, města nebo obce. Jde například o silnice druhé a třetí třídy. „Tady očekáváme zvýšenou opatrnost s ohledem na odhad výběru daně, například snížení rozpočtového určení daní a možná omezení investičních aktivit samosprávných celků.“
Asi polovina staveb podle něj připadá na soukromý sektor, kde rovněž očekává zvýšenou míru opatrnosti a omezení investic do hotelových zařízení, kanceláří, prodejních a výrobních prostor. „Pokud se investiční apetit veřejného sektoru podaří udržet na vysoké úrovni, mohlo by to pomoci překonat období nejistoty a zabránit opakování scénáře z let 2009 a dalších, kdy došlo k bezprecedentnímu propadu stavebnictví," podotkl.
Očekávání poklesu
Stavebnictví po krizi mezi roky 2008 až 2013 meziročně vzrostlo pětkrát z posledních šesti let. Loni stouplo o 2,7 procenta, předloni dokonce o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Letos za pět měsíců meziročně kleslo o 2,1 procenta, za květen se snížilo o 7,6 procenta. Analytici pro letošek očekávají pokles sektoru o tři až pět procent.
Počet zahájených staveb bytů v Česku loni meziročně vzrostl o 16,8 procenta na 38.677. Proti předkrizovému roku 2007 byl o 12 procent nižší. V polovině 70. let minulého století jich bylo téměř 100.000 ročně, většinou v panelových domech.
Psali jsme také:
Budoucnost Prahy závisí na brownfieldech
Podívejte se: