Stanou se česká lázeňská města součástí UNESCO?
Slavné lázně Evropy odevzdají nominaci na Seznam světového dědictví UNESCO v lednu 2019. O zapsání jedenácti měst sedmi evropských zemí rozhodne UNESCO zřejmě v létě 2020. Starostové nominovaných měst se dnes setkali v Mariánských Lázních. V Česku se nominace týká Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní.
„My jsme se o rok posunuli a během toho jednoho roku jsme dopilovali nominační dokumentaci, která byla trochu šitá horkou jehlou. Přizvali jsme k celému tomu procesu takzvané kritické přátele – experty na UNESCO, kteří celou nominaci prošli, upravili texty, aby byly pochopitelné a psané čtivou formou,“ řekl uvolněný zastupitel Karlovarského kraje pro oblast lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO Vojtěch Franta. Přeformulována byla i takzvaná mimořádná univerzální hodnota nominovaných statků tak, aby byla nominace dobře vysvětlena a obhájena.
Na setkání podle Franty zazněla i společná zodpovědnost měst v případě, že by nominace byla úspěšná. Připomněl vyškrtnutí labského údolí v Drážďanech z prestižního seznamu kvůli kontroverzní stavbě mostu v roce 2009. „Nominace je sériová a mezinárodní. Pokud se v jednom městě bude dít nějaký development, který může být v rozporu s hodnotami UNESCO, ostatní města by o tom měla být informována a mělo by se postupovat tak, aby to neohrozilo celou nominaci,“ zdůraznil Franta.
Starostové se setkají v září v Praze
Před odevzdáním nominační dokumentace se všichni starostové setkají v září letošního roku v Praze. Do té doby by měly vzniknout studie, jaký vliv mělo zapsání na seznam UNESCO na jiná evropská města.
Kvůli nominaci byla mimo jiné sjednocena a rozšířena památková ochrana v dotyčných českých městech. Součástí jejich památkových rezervací je aktuálně i takzvaná lázeňská kulturní krajina. Kromě trojice českých lázeňských měst jsou v nominaci i zahraniční lázeňská města Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy.
nyv