9. 7. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
V bývalé nádražní budově v Praze-Bubenči se koncem prázdnin slavnostně otevře kulturní a volnočasové centrum s názvem Stanice 6. V nově zrekonstruovaných prostorech nedaleko Stromovky vznikne multifunkční sál, galerie, bistro a půjčovna kol. Provozovatelé zde chtějí pořádat koncerty, výstavy, sportovní akce a další komunitní aktivity.
Stanice 6, kde vlaky projely naposledy před deseti lety, se stane první nádražní budovou v Praze, která dostane natrvalo nové využití.
Obnovou prošly interiéry, fasáda, střecha, okna i dveře objektu, upravené jsou také plochy okolo budovy. Dřevěná vyřezávaná veranda je repasovaná. Uvnitř architekti odstranili nepůvodní příčky, aby mohl vzniknout velký otevřený prostor. Znova se budovaly veškeré rozvody, tedy elektřina, voda a odpady, systém vytápění či plynové potrubí. Během úprav venkovních ploch se předláždil přilehlý chodník, peron i dlažba kolem nádraží.
Budova bude bezbariérová a zajištěno je i parkování. Kvůli bezpečnosti peron od kolejí odděluje plot. Kolem totiž vede stále frekventovaná trať, projíždějí tudy regionální spoje i rychlíky z Prahy do Ústí nad Labem a dál do Německa.
Projekt Stanice 6 zvítězil v roce 2019 ve veřejné soutěži, kterou radnice vyhlásila. Budoucí nájemci na návrhu budovy spolupracovali s architekty Ondřejem Tučkem a Janem Binterem, kteří stojí za novou podobou bubenečského nádraží.
Budova podle plánů architekta Antonína Jünglinga byla postavena roku 1850, fungovat začala v roce 1854 spolu se zprovozněním tratí Severní státní dráhy z Prahy do Lovosic. Bubenečské nádraží je kulturní památkou. Praha 6 dostala objekt do správy začátkem roku 2019 od hlavního města, které ho koupilo i s přilehlými pozemky od Českých drah.
Mohlo by vás zajímat
Veřejné stavby
Architekt Ondřej Tuček
Ondřej Tuček pochází z architektonické rodiny a jeho profesní cesta byla předem jasná. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha v roce 2001. Svůj vlastní ateliér si otevřel až o 11 let později. Zabývá se především autorskými projekty, mezi kterými najdeme jak budovy občanské vybavenosti, tak stavby pro trvalé bydlení.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Šťastný Hlavák! Pražské hlavní nádraží a Vrchlického sady propojí dřevěná střešní konstrukce
Vítězem soutěžního dialogu na úpravu území hlavního nádraží v Praze je dánské studio Henning Larsen Architects. Projekt nese název Šťastný Hlavák a jeho cílem je přirozeně propojit Vrchlického sady, odbavovací halu, novou tramvajovou zastávku přímo před nádražím a historickou Fantovu budovu. Dominantou návrhu je dřevěná střešní konstrukce.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Plzeňské hlavní nádraží prošlo rekonstrukcí podle ateliéru A8000
Budova plzeňského hlavního nádraží opět slouží veřejnosti, a navíc v nové svěží podobě. Interiér nejfrekventovanější stanice v západních Čechách prošel rekonstrukcí podle návrhu ateliéru A8000. Rozsáhlý památkově chráněný objekt má ale také novou střechu i obvodové pláště. Novinkou je bezbariérový přístup do všech veřejných prostor.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Nádraží Vyšehrad nabídne byty i obchody. Zatraktivní se i jeho blízké okolí.
Bývalé vyšehradské nádraží v Praze 2 má nového majitele. Ten plánuje chátrající budovu zrekonstruovat a vytvořit zde moderní prostor s obchody a službami. Ve vyšších patrech pak budou byty, a navíc po obou stranách budovy vyrostou další objekty s dalšími malými byty. Architekt projektu Ivo Nahálka na projektu pracuje téměř dva roky a je předjednaný s památkáři.