28. 2. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová, Vizualizace: Richard Čech
V Břeclavi je jasno o tom, jak bude vypadat městská knihovna, jež po přestěhování najde své místo v hale bývalé tržnice v areálu cukrovaru. Budoucí podobu areálu určila architektonická soutěž, kterou vyhrál ateliér Pelčák a partner architekti. Budova bude muset projít rozsáhlou rekonstrukcí.
Cílem architektů bylo vytvořit multifunkční místo ve zchátralé tržnici, které nebude sloužit pouze pro půjčování knih. Vzniknout by zde měl prostor vhodný pro vzdělávání, aktivní trávení volného času či utváření sociálních kontaktů. Konat by se zde mohly i různé kulturní akce, proto zde nebude chybět společenský sál a kavárna.
Architektonickou soutěž, v níž měli odborníci za úkol si poradit s prostory čítajícími více než dva tisíce metrů čtverečních, vypsalo město loni. V zadání byl kladen důraz na energetickou úsporu. Odborná porota města na vítězném projektu ocenila především to, jak organizuje jednotlivé části. Tedy knihovnu, sál, vzdělávací či volnočasové zázemí a kavárnu, které mohou být provozovány samostatně, ale i ve vzájemné spolupráci.
Proměnou ale neprojde jen bývalá tržnice, ale celý areál cukrovaru. Vzniknout zde má až 700 nových bytů napojených na kvalitní veřejná prostranství, obchody a služby, ale i nová multifunkční hala pro sport a kulturu.
Břeclavský cukrovar je jeden z největších cukrovarů na Moravě založený v roce 1863 Hermanem Kuffnerem. Jedná se o urbanistickou dominantu města a příklad kvalitní industriální architektury z konce 19. století.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Ambiciózní projekt města Plzně jde do finále
Areál bývalého pivovaru Světovar v Plzni na Slovanech je typickým brownfieldem. A právě zde aktuálně finišuje rozsáhlá rekonstrukce, která místo přetvořila na vědeckotechnický park pro startupy a další inovativní firmy z oblasti vyspělých technologií.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Z humpolecké továrny se díky rekonstrukci stala galerie současného umění
Město Humpolec se může pyšnit unikátní soukromou galerií – zónou pro umění 8smička. Ta vznikla transformací bývalé textilní továrny podle návrhu architektonického studia OK PLAN ARCHITECTS a slouží prezentaci moderního současného umění. Konají se zde také přednášky, vzdělávací akce či jiné kulturní programy. Toto kreativní prostředí se stalo doslova ikonou města!
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Ostravská městská galerie Plato se dostala mezi sedm finalistů prestižní architektonické ceny Miese van der Rohe
Prestižní cenu uděluje každé dva roky Evropská unie. Nadace v Barceloně již oznámila, že do letošního ročníku se přihlásilo celkem 362 projektů. Galerie Plato se nejprve probojovala mezi 40 staveb v užším výběru a nyní je součástí pětice finalistů.