Rekonstrukce pražské střední školy ze 70. let na školu budoucnosti pokračuje se zpožděním
Pražská střední škola COPTH (Centrum odborné přípravy technickohospodářské) na adrese Českobrodská 32 v Hrdlořezech jako první vzdělávací zařízení v České republice prochází od roku 2019 rozsáhlou modernizací. Původně se jednalo o vysloužilou budovu ze 70. let, která dávno přestala plnit hygienická a další požadovaná kritéria. Rekonstrukce je pilotním projektem, na který by v budoucnu mohly navázat i další školské budovy. Podle původních plánů mělo být hotovo v těchto dnech. Stavba se ale protáhne.
Cílem revitalizace, která v ČR nemá obdoby, je vytvořit inteligentní energeticky plusovou udržitelnou a uhlíkově pozitivní budovu doslova nabitou nejmodernějšími technologiemi. Unikátní projekt, ve kterém se realizují futuristické vize architektů a stavebníků, se navíc prostřednictvím virtuální prohlídky v uplynulých dnech představil veřejnosti.
Architektem a projektantem je společnost ECOTEN v čele s Jiřím Tencarem. Projekt první budovy už také získal zlatý certifikát SBToolCZ, oceňující komplexní kvalitu návrhu udržitelné budovy, tedy kvality v oblasti energetiky, environmentálních dopadů, komfortu pro uživatele a ekonomiky.
Během dosavadní přestavby prošly úpravami například nosné konstrukce, byly instalovány retenční a akumulační systémy, kompletní vzduchotechnika nebo montáž dřevěné fasády ENVILOP, která je výsledkem českého aplikovaného výzkumu na ČVUT. Téměř hotové jsou také rozvody tepla, chladu, vody a kanalizace včetně elektrických kabelů a střešní tepelně izolační a hydroizolační souvrství. Zajímavou technologickou novinkou jsou i konstrukce stíněné zelení, a dále také zatravňovací dlaždice, dobíjecí stanice pro elektromobily a další inovace.
Navzdory mimořádným přípravám se stavba neobešla zcela bez komplikací. „Kromě neočekávaných úprav k zajištění statiky bylo po zahájení stavebních prací zjištěno oproti původním předpokladům také výrazně vyšší množství azbestu, jehož odborná likvidace specializovanou firmou si vyžádala delší časové období,“ uvádí Jiří Tencar, generální ředitel společnosti ECOTEN.
Termín dokončení revitalizace je tedy v plánu na začátek roku 2022. Současné cenové náklady na realizaci projektu jsou zhruba 250 milionů Kč. Vzhledem k tomu, že se jedná o energeticky i uhlíkově pozitivní budovu, která předpokládá roční produkci vlastní energie převyšující spotřebu, úspory na provozu školy budou markantní.
Projekt transformace vysloužilé školní budovy ve školu budoucnosti, na jehož přípravě se podíleli i odborníci z ČVUT, byl zahájen především díky Operačními programu Praha – pól růstu ČR, tedy za spolupráce Magistrátu hl. m. Prahy a finančních zdrojů z Evropské unie. V budoucnu by tento komplexní projekt měl dát vzniknout zcela novým standardům v oblasti modernizace škol.
„Revitalizace budovy školy COPTH znamená vykročení o stupeň, nebo možná spíš rovnou o několik stupňů výš nad současné standardy. Kromě energetických úspor jsme se zaměřili i na další otázky modernizace školských budov. Projekt řeší environmentální, sociální a manažersko-ekonomické otázky. Po dokončení revitalizace se tak stane nejen místem pro moderní výuku studentů, ale i benchmarkem pro další připravované rekonstrukce na území hlavního města Prahy a dost možná i celé České republiky,“ říká Vít Šimral, radní hlavního města Prahy pro oblast školství.
Doporučujeme také: