8. 11. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Architektonickou studii k rekonstrukci Domu kultury v Šumperku připravil známý pražský architekt Petr Hájek. Rozsáhlou opravu objektu město plánuje několik let. V minulosti byla vyhlášená soutěž na dodavatele veškerých projekčních prací, kterou nyní vyhrálo studio atelier38. Výsledkem má být moderní reprezentativní pavilon s atraktivním parkem.
Projekční kancelář, která uspěla v soutěži, zaštítí projekt od dokumentace pro povolení stavby až po dozor zakončený kolaudací. Hotovo by mohlo být do konce roku 2024. Po podpisu smlouvy již proběhla úvodní schůzka s projektanty, na které byl představen interiér Domu kultury včetně jeho architektonicky hodnotných prvků.
Atelier38 má na svém kontě úspěšnou přestavbu sídla Českého rozhlasu v Olomouci, rekonstrukci zámku v Hradci nad Moravicí, výstavbu Planetária Ostrava a stavební úpravy objektu GONG. V týmu projektantů se navíc nachází architekt, který se podílel na rekonstrukci Státní opery v Praze a Divadla na Vinohradech.
„Jsem moc rád, že mohou začít práce na projektové přípravě rekonstrukce Domu kultury a máme k tomu kvalitní tým zkušených odborníků,“ uvedl místostarosta Karel Hošek.
Jak už bylo zmíněno, samotnou architektonickou studii k rekonstrukci Domu kultury v Šumperku, sídla kulturních akcí, a především prestižního mezinárodního festivalu Blues Alive, připravil pražský architekt Petr Hájek, který se podílel například na obnově Horního náměstí v Olomouci či stavbě Arcidiecézního muzea Olomouc.
Mnoho lidí v Šumperku má budovu Domu kultury spojenou s dobou socialismu. V minulosti byly prezentovány i názory ohledně demolice. „Po zbourání, nebo zásadní přestavbě by bylo ztraceno mnoho kvalitního umění a uměleckořemeslných detailů. Za dobu svého vzniku budova nemůže. Vidět v tom nedostatek je stejné jako hodnotit člověka podle doby, do které se narodil. V umění není pokrok a existuje mimo čas. Nedává smysl se ptát, zda je svatovítská katedrála na Pražském hradě lepší, nebo horší než Sagrada Família v Barceloně nebo kaple v Ronchamp od Le Corbusiera. V domě kultury jsou hodnoty, které je důležité zachovat dalším generacím. A to jsme v našem návrhu zohlednili,“ říká architekt Petr Hájek.
Všechny práce budou prováděny s maximální pečlivostí a respektem k architektonickým hodnotám Domu kultury Šumperk.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Funkcionalistická budova hotelu Grand, který patří mezi nejvýraznější stavby v Šumperku, prochází rozsáhlou rekonstrukcí
Hotel Grand by se mohl otevřít veřejnosti ještě letos. Šumperský architektonický skvost má nového majitele, který chce objekt celkově proměnit. Změní se prý i název ikonického hotelu na Hlavní třídě.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Díky konverzi se starý obchodní dům stal sídlem Českého rozhlasu
Nové sídlo Českého rozhlasu Olomouc vzniklo konverzí starého obchodního domu s nábytkem, který fungoval od roku 1911. Rekonstrukce se ujal ostravský architektonický Atelier 38, který tak vrátil starému domu původní prvky včetně prosklené střechy. Projekt zaujal také odbornou porotu soutěže Grand Prix Architektů - Národní ceny za architekturu 2023, která jej nominovala do užšího výběru v kategorii - Rekonstrukce.
Autorský tým: Tomáš Bindr, Martin Struhala, Hana Staňková, Pavel Malček
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Oživení opavské Bredy je zase o krok dál
Opava vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž, ze které má vzejít další způsob využití památkově chráněné budovy bývalého obchodního domu Breda v Opavě. Ikonickou budovu architekta Leopolda Bauera koupilo město loni. Jedná se o cennou budovu z roku 1928. V té době se jednalo o největší obchodní dům v republice. Soutěžní návrhy mohou zájemci podávat do dubna. Rekonstrukce by měla být dokončena v roce 2026.