25. 12. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Prvorepubliková funkcionalistická vilová kolonie Baba v Praze je jedním z nejvýznamnějších příkladů českého modernismu. Lokalita je od roku 1993 městskou památkovou zónou a v roce 2020 získala společně s dalšími funkcionalistickými koloniemi Werkbundu značku Evropské dědictví. I tak se ale kolonie potýká s problémy souvisejícími se zastaralou infrastrukturou. Nyní se tato osada dočká celkové obnovy i nového naučného okruhu. Koncepční studii zpracoval multioborový tým vedený studiem ARCHUM architekti.
„Ačkoliv je Baba významným a památkově chráněným prostorem a architektura je zde velmi dobře zachována, veřejná prostranství uplynulými desetiletími přišla o své původní kouzlo, poměrně zašla a chystá se jejich celková obnova. Koncepční studie byla zpracována především z důvodu koordinace veškerých zájmů v území tedy památkového, architektonicky-urbanistického a zájmu místních obyvatel. Nyní můžeme kombinovat a koordinovat veškeré probíhající paralelní projekty, zvýší se také efektivita vynaložených prostředků,“ říká 1. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.
Architekti se zaměřili na zachování a rozvoj historické hodnoty území a zkvalitnění obytného prostředí pro místní obyvatele. „Je to unikátní projekt z počátku 30. let, veřejná prostranství zde nikdy nebyla úplně dokončena, průběžné zásahy byly velmi necitlivé. Dnes je zde obrovský rozpor mezi krásnou zástavbou a nevyhovujícím veřejným prostranstvím,“ říká architekt Šimon Vojtík ze studia ARCHUM.
„Dnes probíhají projekční přípravné práce a část se již realizovala na revitalizaci inženýrských sítí a povrchů. Pro samotné centrální území bylo potřeba, aby se vytvořil kvalitní koncepční architektonický návrh. My jsme veškeré návrhy projednávali s magistrátem, památkáři, městskými částmi i s obyvateli. Proběhlo několik kol participace. Cílem je navrátit podobu veřejných prostranství do původní zamýšlené koncepce a doplnit celek o současné prvky a vzrostlou zeleň,“ doplňuje architekt Michal Petr.
Součástí rekonstrukce má být i vznik informačního centra pro turisty. V budoucnu by zde zájemci mohli využívat navigační systém, informační cedule a naučný okruh. Vše by mělo být velmi nenápadné, tak aby turisté nenarušovali soukromí místních obyvatel. „Baba je náležitě vyhledávána turisty, my jsme se proto snažili vytvořit určitý navigační systém a okruh, kterým budou turisté chodit a zbytečně nenaruší soukromí obyvatel,“ potvrzuje Šimon Vojtík.
Osada Baba je unikátní tím, že na rozdíl od jiných kolonií ji tvoří pouze individuální domy postavené na míru soukromým investorům. Z funkcionalistických osad patří Baba k těm nejzachovalejším u nás. Podobné vídeňské a německé kolonie byly bohužel poškozeny za 2. světové války.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Šimon Vojtík a Michal Petr ze studia ARCHUM architekti
Studio ARCHUM architekti se věnuje urbanismu, územnímu plánování a architektuře. Spolupracuje s městy, obcemi i soukromými investory. Ateliér charakterizuje především urbanismus. V portfoliu proto můžeme najít mnoho územních studií a plánů pro města a obce, jako je například Blatná, Nymburk, Horní Maršov, Loučeň či Tachov. V čele ateliéru stojí architekti Šimon Vojtík a Michal Petr, kteří byli hosté v našem studiu.