Témata, která pálí Prahu. Jaká budoucnost čeká hlavní město?
Centrální pražský stavební úřad a zrychlení prací na Metropolitním plánu. K tomu zrychlení schvalovacích procesů ve výstavbě. K prioritám na první pololetí roku 2019 patří rozhýbání výstavby a příprava podmínek pro dostupnější bydlení. Zaznělo to na dnešní pracovní snídani pražských radních s médii.
„Priorit je samozřejmě celá řada. Po prvních týdnech, kdy se radní detailně seznámili se svým portfoliem, chceme jasně deklarovat konkrétní kroky na následující půlrok, které, pevně věřím, pomohou nastartovat celou řadu procesů ke zlepšení života Pražanů,“ řekl úvodem Jiří Pospíšil, pražský zastupitel a europoslanec.
Centrální stavební úřad
Jenou z klíčových sekcí v oblasti výstavby je záměr vytvoření Centrálního pražského stavebního úřadu. Je připraven první koncept, který obsahuje právní analýzy a harmonogram postupných kroků ke schválení Radou a Zastupitelstvem hl. m. Prahy.
„Jde o první koncepční věci, které předběžně projednáváme na úrovni Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, jako celostátního garanta legislativy v dané oblasti. Je to dlouhodobý proces, ale odpovědně mohu říct, že neztrácíme čas,“ upřesnil Petr Hlaváček, první náměstek primátora.
Sdílené bydlení
Centrální stavební úřad je jedním z klíčových opatření, které má rozhýbat pražskou výstavbu a také zlepšit dostupnost bydlení. Podle účastníků dnešní pracovní snídaně se městská rada také zaměří na celkovou revizi bytového fondu, včetně problematiky sdíleného bydlení.
„Tam jsme narazili na poměrně zásadní problém. Řada poskytovatelů sdíleného bydlení nemá tuto živnost nahlášenou. Jde o problém jednak vybírání patřičných poplatků, ale zároveň nemáme přesný přehled o počtu takto pronajímaných bytů. Je to věc, na které teď intenzivně pracuji,“ uvedla radní Hana Kordová Marvanová.
Majetková účast města
Jan Chabr, radní pro majetek připomněl, že město potřebuje urychleně zpracovat ucelenou koncepci majetkové politiky metropole. V rámci své gesce připravuje společně s radní Marvanovou legislativní návrh pro možnost získání majetku státu samosprávou v rámci předkupního práva.
„Jednou z věcí, na které bych chtěl upozornit, je také práce na veřejně přístupném zobrazení informací o majetkových účastech města. A neméně důležitý je podle mě i připravovaný velký realitní inzertní portál ve spolupráci se všemi městskými částmi, na kterém se intenzivně pracuje,“ přiblížil část svých priorit Chabr.
Automobily a smogová situace
Petr Hlubuček, náměstek primátora kromě představení rozvoje „výstavních“ organizací zoologické a botanické zahrady informoval o projektech revitalizace zelených ploch na celém území metropole a nevyhnul se ani aktuální hrozbě smogové situace.
„Bedlivě sledujeme vývoj situace a jsme samozřejmě připraveni na vyhlášení smogové situace. Máme připravenou informační kampaň a určitý apel hlavně na řidiče, protože automobily jsou hlavním znečišťovatelem. Jsou to takové první kroky a na dalších opatřeních v delším časovém horizontu pracujeme i s Policií České republiky a městskými strážníky,“ řekl náměstek Hlubuček.
S ohledem na bezpečnostní otázky připomněl náměstek Hlubuček ještě snahu zvýšit možnost odměňování městských strážníků a také otevření nové základny poříčního útvaru Městské policie hl. m. Prahy.
Prioritní témata, která dnes byla na pracovní snídani představena:
Zapojení do přípravy nového stavebního zákona
Program dostupného bydlení pro mladé rodiny v Praze
Muzeum nesvobody
Jeden centrální stavební úřad
Metropolitní plán
Odblokování brownfieldů
Spolupráce na výstavbě bytů s družstvy a soukromým sektorem
Ozvučná deska
Citylogistika
Koncertní sál
Mobiliář
Administrativní budovy v Emauzích
Revitalizace Karlova náměstí
Pavilon goril v ZOO
Nová základna Městské policie
Revitalizace náplavek
DBK Budějovická
Plavecký areál Šutka
Staroměstská tržnice – výběr dodavatele rekonstrukce, zvolení způsobu budoucího provozu
Hybernská 4 – určení způsobu budoucího využití
Výměna a investice částí veřejného osvětlení
Řešení majetkové problematiky v oblasti Vidoule
nyv