Terazzo se vrací do módy a stává se znakem luxusu jak v komerčních, tak bytových prostorech
Asi spousta z nás si v souvislosti s názvem terazzo představí lité povrchy ve starých činžovních domech z první poloviny minulého století. Tato cementová hmota se kdysi velmi hojně využívala při zařizování interiérů i exteriérů mnoha staveb. Dnes se terazzo vrací jako designová novinka.
Tento typ dlažby se hodí jak v interiéru, tak i v exteriéru. Může sloužit jako podlaha v komerčních prostorách, jako jsou prodejny, výrobní haly, obklady schodů, ale nově je hojně využívaný i na recepce, hotely a kavárny či restaurace. V exteriéru pak materiál lze uplatnit jako dláždění teras, pěších zón, na omítky, fasády, sokly a další architekturu. Využití je opravdu široké.
Originální název „terazzo“ pochází z italštiny. U nás se však můžete setkat s dalšími variantami „teraco“ nebo „teraso“, či „terrazzo“.
Cementová hmota je oproti čistě cementové dlažbě opatřena většími zrny kameniva a skla a mnohdy i jiných prvků, což vytváří u této dlažby onen charakteristický zrnitý povrch. Výhodou této dlažby je to, že díky složení je velmi odolná. O tom svědčí i to, že právě v oněch historických objektech je tento povrch mnohdy velmi zachovalý.
Terazzo se hodí na všechny namáhané podlahy, jako jsou chodby, kuchyně, balkony a terasy. Protože jde ale i o designový prvek a aktuální trend, dá se využít i na stěnách či nábytku.
Materiál může mít různé odstíny. Povrch dlažby je vždy ošetřen broušením, otryskáním, kartáčováním a dalšími technologiemi. Pro lepší údržbu je povrch dlažby většinou speciálně chráněn.
Terazzo nemusí mít jen hrubou podobu drceného kamene. Často ho najdete v kombinaci s vloženým sklem či kovovými prvky, což vytváří na podlaze moderní ornamenty nebo naopak repliky starých motivů.
Nejnovější trendy v zařizování interiérů z tohoto materiálu najdete v naší galerii.