22. 8. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová, Foto: Vila Franke
Architektonický manuál známe z mnoha českých měst. Například v Brně mapuje moderní architekturu, nabízí zájemcům k nahlédnutí archivní materiály a iniciátoři představují nejrůznější architektonické památky. Z toho si vzal příklad i Tišnov, kde aktuálně pod vedením pedagogů Vysokého technického učení v Brně vzniká vlastní architektonický manuál.
Studenti vytváří manuál pro město Tišnov a jeho okolí. Narozdíl od velkých měst, jako je Brno, Plzeň či Hradec Králové, které nabízí množství významných staveb od známých architektů, představuje moderní architektura Tišnova zatím neprozkoumané místo na mapě. Přitom toto město nabízí vskutku architektonické perly. Jsou mezi nimi vily v Riegrově ulici, veřejné budovy a zcela unikátní dochovaná urbanistická koncepce zahradního města. Tato místa si rozhodně zaslouží obdiv veřejnosti i odborníků.
Manuál nabídne pohled do rodinných domů a vil, představí nejen jejich architekturu, ale i historii. Studenti proto také žádají veřejnost o dobové materiály, fotografie či příběhy vázající se k domům v Tišnově. Mezi významné stavby Tišnova patří například vila Franke či budova spořitelny.
Vila Franke
Budovu si nechal postavit sládek z blízkého Předklášteří Rudolf Japp v letech 1898-1899. Stavěl ji pro svou italskou manželku. Podle některých odborníků jde o poněkud bizarní eklektické dílo dosud nezjištěného architekta, který osciloval mezi secesí, neorenesancí a inspirací antikou. Japp vilu z finančních důvodů brzy prodal, objekt vystřídal několik majitelů. Od první republiky jej vlastní rodina Franke a byl zde penzion s kavárnou. Do něj jezdili umělci i sportovci jako Jiří Voskovec, Jan Werich, Vlasta Burian nebo Gustav Frištenský. V 90. letech minulého století se zde natáčely Četnické humoresky, bydlela zde i slavná americká herečka Sigourney Weaver.
Funkcionalistická budova městské spořitelny v Tišnově
Budova byla postavena na místě starobylých masných krámů v roce 1933. Kvalitní architekturu, vycházející z tradic Le Corbusierova purismu a progresívních teorií Bauhausu, navrhli dva proslulí brněnští architekti Jindřich Kumpošt a Bohuslav Fuchs. Nová čtyřpodlažní a dvojkřídlá budova spořitelny patří k vrcholným Fuchsovým realizacím. Architekt zde využil možnosti, jaké nabízely moderní technologie funkcionalismu. Budova se stala inspirací dalších funkcionalistických stavebních projektů, jako je nové křídlo Kuthanova sanatoria, či několik zajímavých vil ve východní části Tišnova.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Poznávejte opuštěné, ale i jinak zajímavé domy v nové databázi!
Zajímá vás historie starých domů, chcete se dozvědět více o jejich architektuře a možná i nahlédnout do mnohdy pohnutých osudů jejich majitelů? Máme pro vás zajímavý tip! Poznejdomy.cz jsou nové webové stránky, kde najdete ty nejzajímavější objekty v České republice pěkně pohromadě!
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Hradec Králové má nového tištěného průvodce po moderní architektuře
Od dubna se můžete v Hradci Králové vydat po stopách moderní architektury. Město má totiž nového průvodce. Je jím Královéhradecký architektonický manuál (KAM), což je odborně-popularizační databáze s uceleným přehledem o architektuře, umění a urbanismu města z let 1894 až 1989. Už dříve byl manuál dostupný online, nyní má tištěnou podobu, kterou lze sehnat zdarma v infocentru města či ve vybraných kavárnách. Záštitu nad projektem drží nezisková organizace Kontrapunkt.