U vlastního bydlení Slováci počítají s uspořenou hotovostí
Podle nových pravidel zavedených v červenci tohoto roku se pro mnohé lidi stává vlastní bydlení stále méně dostupným. Při žádosti o hypotéku banky svým klientům již neposkytnou sto procent z ceny nemovitosti. Z výsledků průzkumu realizovaného společností Tower Finance vyplynulo, že Slováci si tyto změny uvědomují a při financování bydlení počítají i s vlastní hotovostí.
Podle výsledků průzkumu je při žádosti o hypotéku dostatečná hotovost na dofinancování úvěru důležitá jen pro osm procent dotázaných. Největší nároky na koupi nemovitosti mají přitom mladí lidé, kteří mají zároveň nejméně času naspořit si dostatečnou hotovost na její koupi.
Jiné formy dofinancování
„Zatímco mladí lidé si potřebují půjčit v průměru až devadesát tisíc eur, starší věkové skupiny si potřebují půjčit v průměru o dvacet tisíc eur méně. Pokud si uvědomíme, že banky postupně nebudou poskytovat více než osmdesát procent z ceny nemovitosti, lidé, kteří nebudou mít připravenou dostatečnou hotovost, budou muset využít jiné formy dofinancování v podobě meziúvěru nebo jiných bankovních produktů určených na dofinancování,“ upozorňuje Ondřej Brosk, partner společnosti.
V podmínkách týkajících se poskytování úvěrů se odráží i situace na realitním trhu. Jelikož stále poptávka převyšuje nabídku, ceny nemovitostí jsou na maximu a momentálně neklesají.
Zvyšování úrokových sazeb
O vlastní bydlení mají zájem především mladí lidé přemýšlející o koupi své první nemovitosti. Právě oni nejvíce pocítí změny související s regulací hypoték. Podle Broska kromě již dobře známých změn týkajících se regulace hypoték se předpokládá zvyšování úrokových sazeb, které v uplynulých dnech oznámila Evropská centrální banka.
Toto zvyšování se samozřejmě projeví v zdražování úvěrů. Na bydlení si spoří jen jednadvacet procent Slováků, ale až osmdesát procent ví, že při financování bydlení budou potřebovat i hotovost.
Špatná rozhodnutí
Podle výsledků průzkumu si Slováci dokážou odložit v průměru tisíc osm set třicet jedna eur ročně, což je 152,6 eura měsíčně. Nejčastějším důvodem je rezerva do budoucna, která činí sedmdesát jedna procent. Nejvíce si přitom dokáže ušetřit starší věková kategorie a dotázaní na západním Slovensku.
Průzkum ukázal, že v otázce financování bydlení se řídí odbornými radami nezávislého finančního poradce čtyřicet tři procent dotázaných, ale až třiatřicet procent dotázaných důvěřuje jen poradci své banky a poměrně velká část se radí také s rodinou a známými, a to až dvacet čtyři procent. To v konečném důsledku může vést k nevýhodným rozhodnutím způsobenými neodbornými radami.
Průzkum formou dotazníkové metody realizovala společnost Tower Finance mezi obyvateli ČR ve všech krajských městech ve věku od osmnácti let, na vzorku dvanácti set respondentů. Průzkum se uskutečnil v říjnu 2018.
nyv