ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Ulice 28. října: Historie a architektura pražského symbolu Československa

Ulice 28. října: Historie a architektura pražského symbolu Československa

Ulice 28. října: Historie a architektura pražského symbolu Československa
28. 10. 2024 / Autor: Václav Stašek

Ulice 28. října v Praze, nesoucí název připomínající den vzniku samostatného Československa, je místem plným historických, kulturních a architektonických odkazů. Propojuje Staré Město s Václavským náměstím a v průběhu let se stala symbolem architektonického vývoje Prahy od středověku po současnost. Tento článek vás provede jejími významnými stavbami, památkami i proměnami, které z ní činí nezaměnitelnou součást městského centra.

28. října 1918 vznikla první Československá republika, což znamenalo nejen politickou a kulturní změnu, ale i vznik potřeby symbolů připomínajících národní hrdost. V roce 1919 byla jedna z významných ulic Starého Města přejmenována na ulici 28. října. Původně nesla název Ovocná, který odkazoval na její význam jako tržiště s ovocem, což je dodnes připomínkou historické části pražského centra. Tento krok dal ulici nový smysl a identitu spojenou se státním svátkem, který je dnes připomínán jako Den vzniku samostatného Československa​

Průchod ulicí 28. října je tak zároveň procházkou po architektonických vrstvách Prahy. Mnohé budovy zde stojící prošly zajímavými úpravami a proměnami, díky kterým ilustrují bohatou historii architektury a její postupné proměny. Jedním z významných domů je Dům U Zlatého úlu, který stojí na rohu s ulicí Na Můstku a má původ již ve 14. století. Tento čtyřpodlažní dům, v němž se dodnes prolínají barokní a klasicistní prvky, je jedním z příkladů toho, jak historické budovy mohou reagovat na proměny v architektonických stylech a potřebách.

K dalším významným stavbám patří Palác ARA na adrese 28. října 1, který je jedním z příkladů modernistické architektury z meziválečného období. Stavba dokončená ve funkcionalistickém stylu nabízí pohled na architekturu, která v té době začala dominovat českým městům a reflektuje moderní prvky, které byly ve 20. letech považovány za symboly pokroku a národního sebevědomí. Palác ARA byl původně obchodním domem, což mu dodává i určitou sociální symboliku jako součásti nové republiky a jejího důrazu na podnikavost a ekonomickou soběstačnost​.

Ulice 28. října se postupně stala i důležitým místem pro setkávání, kulturní aktivity a veřejné akce. Z historického hlediska tu nacházíme spojení mezi architekturou a společenskými změnami – od prvních demonstrací a politických událostí až po současné oslavy státních svátků. Oslavy a vzpomínkové akce 28. října se pravidelně konají v ulicích Prahy, včetně této klíčové tepny, kde lidé oslavují vznik samostatného státu a kde se místní architektura stává symbolickým prostředím pro národní připomínky.


Ulice 28. října v Praze je mnohem víc než jen historickou spojnici mezi významnými místy; je jedinečnou připomínkou národních hodnot a architektonických stylů, které vznikaly a rozvíjely se v reakci na proměny doby. Dnes nám její budovy připomínají, že architektura může vyprávět příběhy o odvaze a touze po samostatnosti. Svým jménem a bohatou historií inspiruje nejen pamětníky minulosti, ale i současné návštěvníky a turisty, kteří zde mohou obdivovat harmonii mezi historickými odkazy a moderním městským prostředím.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Studie Vltavské filharmonie je hotová. Praha bude žádat o stavební povolení!

Praha se připravuje na další významnou architektonickou proměnu, která slibuje přinést do města nejen pozoruhodnou stavbu, ale také nové kulturní a společenské centrum. Projekt Vltavská filharmonie, jenž byl nedávno představen ve finální studii, vzbuzuje zájem odborníků i veřejnosti. Nyní se blíží klíčová fáze – získání stavebního povolení.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus

Rekonstrukce historických budov: Jak zachovat minulost pro budoucnost

Historické budovy jsou cenným dědictvím našich předků, které si zaslouží náležitou péči. Jejich rekonstrukce představuje náročný úkol, při kterém je třeba skloubit zachování původního charakteru s požadavky moderní doby. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat

Zajímavé projekty

Projekt příměstského parku ,,Soutok" získal prestižní mezinárodní ocenění!

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) slaví úspěch s projektem příměstského parku Soutok, který 3.října 2024 obdržel významné ocenění WMNP Awards v britském Birminghamu. Tento projekt představuje inovativní přístup k revitalizaci krajiny a ekologické ochraně území na soutoku Berounky a Vltavy. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm. 

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2025 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl