Uměleckoprůmyslové muzeum chystá novou expozici. Veřejnosti bude přístupná od roku 2020
O vzhled plánované expozice, na kterou organizace CZECHDESIGN vypsala dvoukolovou soutěž, se postará architektonický tým Tomáš Varga + studio 20YY Designers. „Návrh má silný, čitelný koncept a skvěle pracuje s architekturou budovy Uměleckoprůmyslového muzea,“ myslí si porota o vítězném návrhu. Výstava bude přístupná od roku 2020.
Plánovaná výstava, kterou pro Uměleckoprůmyslové muzeum organizoval CZECHDESIGN, bude obsahovat ikonické kousky českého uměleckého řemesla, užitého umění a designu od středověku až po současnost.
Anonymní hodnocení návrhů
Soutěž probíhala od ledna do července 2019. V úzké spolupráci se zástupci Uměleckoprůmyslového muzea CZECHDESIGN zajistil projektový management, intenzivní analytickou přípravu, formuloval zadání, nastavil pravidla, zajistil komunikaci s designéry a vedl zasedání poroty.
Do 1. kola, které mělo podobu otevřené výzvy, se se svými portfolii přihlásilo celkem 48 autorských týmů. Do 2. kola bylo vybráno 5 týmů, mezi nimiž byl Aparat studio, Expository, MONUMENT Office, ORA & Marek Nedelka a Tomáš Varga & 20YY Designers. Všechny týmy předložily soutěžní návrhy, které byly hodnoceny anonymně.
Vítězný návrh pracuje s architekturou budovy
Vítězem soutěže se nakonec stal tým Tomáš Varga + studio 20YY Designers. Jejich návrh stojí na čtyřech základních pilířích. Na modularitě, celistvosti, symbióze a udržitelnosti. Nechává vyniknout unikátní prostory budovy Uměleckoprůmyslového muzea a poskytuje adekvátní výstavní podmínky. „Návrh má silný, čitelný koncept a skvěle pracuje s architekturou budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Pojetí návrhu je tradiční, ale dynamické a adaptabilní a neodvádí pozornost od exponátů. Návrh přinese návštěvníkům pestrost zážitků a prostorových řešení, současně nechybí srozumitelná, čitelná linka celku. Jako jediný ze soutěžních návrhů dobře pracuje s prostorem expozice nejen z hlediska návštěvníka - jednotlivce, ale také z hlediska návštěvnické skupiny,“ myslí si odborná porota.
K vítěznému týmu se kladně vyjádřila i Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea. „Na spolupráci s vybraným týmem se těšíme, protože jejich koncepce konvenuje dlouhodobému záměru Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, podle něhož byla rekonstruována a zpřístupněna historická budova. Návrh též respektuje podstatu muzejní činnosti, která se opírá o bohatství a schopnost výpovědi sbírek od minulosti po budoucnost,“ myslí si Koenigsmarková. Za organizaci CZECHDESIGN promluvila i Jana Vinšová, která tvrdí, že vítězný tým přinesl koncept s přesahy do návštěvnického zážitku.
Vyhlídková věž a zahrada
Kompletní návrh stálé expozice je rozdělen na dvě zóny – výstavní a odpočinkovou. Výstavní zóna, která se nachází ve vnitřní části, disponuje kontrolovanými světelnými podmínkami. Odpočinková, vnější, využívá potenciál přirozeného světla díky otevřeným výhledům a dennímu světlu. Tyto dvě oblasti jsou rozděleny modulárním systémem. Návrh také myslí na exteriér, kde vzniká prostor pro odpočinek a workshopy. V exteriéru je umístěna vyhlídková věž a zahrada. Důležitá je však nejvíce grafická identita, která celý koncept podtrhává. Níže ve fotogalerii se můžete podívat, jak nová expozice bude vypadat.
Psali jsme také:
Nové muzeum v Kladně připomene historii tamních věžových domů i sídliště
Národní zemědělské muzeum v Dolních Vítkovicích otevře své brány na jaře