6. 12. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Památník Ferdinanda Peroutky najdete nově na Smíchově v parku u barokního letohrádku Portheimka. Publicistu, spisovatele a dramatika připomíná objekt ve tvaru dýmky od architekta Radka Talaše. Ten se svým návrhem nazvaným „Jací jsme“ uspěl v otevřené výtvarné soutěži v konkurenci dalších 22 účastníků. Ferdinand Peroutka byl slavným obyvatelem Prahy 5.
Za Radkem Talašem získal druhou cenu Ondřej Bělica a odměna připadla také Petru Pištěkovi a Evě Pykové s Alexandrem Kotačkou. V porotě, která soutěžní návrhy posuzovala, usedli například architekt Jan Šépka, výtvarník Petr Dub či novinářka a kritička Karolína Jirkalová.
Čtyřmetrový památník připomíná ikonickou dýmku, s níž je Ferdinand Peroutka ztvárněn prakticky na všech fotografiích ze svého tvůrčího období. Dílo má povrch z leštěného nerezového kovu, přičemž hlavu dýmky zakončuje zrcadlová plocha, která zachycuje chvilkové portréty kolemjdoucích. Na dýmce pak najdeme nápis Jací jsme, což vyzývá veřejnost k zamyšlení. Zároveň se jedná o odkaz na Peroutkovo rané dílo z roku 1924.
„V rámci parku tak vznikl výrazný solitér viditelný už z dálky, podobně jako byl samotný Peroutka. Přitom ale nenarušuje harmonii zeleně, naopak zdejší atmosféru vhodně doplňuje,“ říká autor díla Radek Talaš.
Jedná se o vůbec první památník Ferdinanda Peroutky u nás. „Jeho umístění nebylo vybráno náhodně. Dýmka jako by ukazovala směrem k domu č.p. 1286 na okraji parku, kde Peroutka žil až do svého vynuceného odchodu do exilu po komunistickém převratu,“ vysvětlil radní Prahy 5 pro kulturu Štěpán Rattay.
„Chtěl jsem vyjádřit, že Peroutka zmizel z Prahy nejen fyzicky, ale potom i mentálně, když byl ve druhé polovině 20. století vymazán z našich učebnic dějepisu. Moje dílo je jakousi satisfakcí velkému člověku a navrácením jeho odkazu tam, kam patří,“ dodává Radek Talaš.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Novou stálou expozici o dějinách designu otevřelo Uměleckoprůmyslové muzeum
Nová expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze představuje v šesti tematicky rozdělených sálech plastický a živý obraz evropského užitého umění od antiky až po design 20. a 21. století. Vystaveno je více než 1300 předmětů ze sbírky UPM, která čítá celkem půl miliónu exponátů.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Podobu budovaného Dvoreckého mostu doplní neokubistické sochy od Krištofa Kintery
Chystaný Dvorecký most doplní zajímavé prvky. Jednat se má o sochy, vodní prvky i speciální osvětlení. Nákup sochařských objektů schválili radní. Dokončení spojnice mezi Podolím a Zlíchovem pro MHD, cyklisty a chodce se očekává v listopadu 2025.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Ateliér manželů Věry a Vladimíra Janouškových se po letech otevřel veřejnosti
Nadace Věry a Vladimíra Janouškových ve spolupráci s Museem Kampa otevřela zrekonstruovaný ateliér dvou významných osobností domácí umělecké scény 60. let dvacátého století. V tomto netradičním architektonickém skvostu byla vytvořena stálá expozice věnovaná právě tvorbě obou manželů. Pro veřejnost je ateliér otevřen vždy první sobotu v měsíci nebo po předchozí domluvě.