Úspěch základní školy v Psárech u Prahy, jedná se o nejšetrnější budovu roku
„Jsem velmi ráda, že si ocenění odnesla právě veřejná budova, a navíc škola. Mohla by se tak stát vzorem nejen pro další zadavatele ve veřejném sektoru,“ řekla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.
Autory projektu byli Ondřej Píhrt, Štefan Šulek a Ondřej Laciga. Těm se podařilo navrhnout budovu v pasivním standardu s energetickou náročností třídy A. Odborníci z rady pro šetrné budovy vyzdvihli i další prvky.
„Zároveň jsme oceňovali i hospodaření s vodou, to je velmi důležitá věc v dnešní době. Ve škole je jímána dešťová voda a je využívána pro splachování toalet. Dalším z bodů je využívání kvalitních a šetrných materiálů. Zároveň jsme ocenili také kvalitu vnitřního prostředí,“ uvedl při předávání cen Petr Zahradník, projektový manažer České rady pro šetrné budovy.
Budova zároveň slouží i jako zázemí pro mimoškolní aktivity a plní také funkci komunitního centra. Proto architekti dbali na to, aby společné prostory byly kvalitní a pobyt zde příjemný. Problémem na mnoha školách je hromadění koncentrací oxidu uhličitého v učebnách, v řadě starších objektů proto instalují i speciální měřiče, které upozorní, že je třeba vyvětrat. Na škole AMOS je toto zajištěno systémem řízeného větrání s rekuperací tepla.
„Kvalitní a inspirativní vnitřní prostředí školní budovy je hlavním tématem celého projektu. Ověřili jsme si, že přísným požadavkům na nízkou energetickou náročnost není potřeba obětovat architektonické a prostorové kvality budovy, které byly celou dobu v popředí návrhu. Je to pořád především škola pro děti 21. století,“ dodal jeden z autorů projektu Ondřej Píhrt
Doporučujeme:
Sportovní hala v Modřicích zabodovala v prestižní soutěži Grand Prix Aarchitektů