Už příští rok v květnu bychom měli znát architektonické obrysy Vltavské filharmonie
Českou republiku čeká po 15 letech významná mezinárodní architektonická událost. Před více jak deseti lety to byl návrh Národní knihovny a teď bude vyhlášena soutěž na podobu Vltavské filharmonie, která by se v budoucnu měla stát nejen sídlem filharmonie, ale také kulturním centrem hlavního města.
Zhruba v polovině srpna bude vyhlášena architektonická soutěž mezinárodních rozměrů na podobu koncertního sálu. Pokračování tohoto projektu opakovaně schválila Rada i Zastupitelstvo hl. města Prahy. V 33člené porotě budou, kromě zástupců politické a odborné veřejnosti i významní světoví a čeští architekti. Do poroty zasednou například mezinárodně uznávaný český architekt Josef Pleskot či architekt Martin Krupauer. Počítá se i s řadou světově proslulých jmen architektury. Vítězný návrh by měli vybrat do května 2022.
„Osloveny budou přední světové ateliéry a šanci zapojit se dostanou i významná česká architektonická studia. Zatím nemůžeme být kvůli podmínkám soutěže jmenovitě konkrétní. Zájem soutěžit předběžně potvrdilo 23 zahraničních ateliérů a také celá řada tuzemských. Očekáváme skvělou účast a nadčasové návrhy, které posunou již tak bohatou architekturu Prahy ještě o stupeň výše. Vítězný návrh budeme znát v květnu příštího roku,“ říká primátor Prahy Zdeněk Hřib.
Po srpnovém vyhlášení soutěže se počítá s tím, že už v říjnu letošního roku porota vyhodnotí zaslané přihlášky zájemců a vybere ty, kteří již budou pracovat na návrzích. V květnu 2022 pak bude s vítězem podepsána smlouva. Následně záhy po vyhodnocení soutěže v květnu 2022 bude podepsána smlouva s vítězem architektonické soutěže.
Nový koncertní sál by měl být dokončen v roce 2031, tedy za 10 let. Celkové náklady na vybudování Vltavské filharmonie mají podle odhadu dosáhnout 6,1 miliardy korun.
„Srdcem Vltavské filharmonie budou sály, jejich zázemí a veřejné prostory-foyer. Stejně významnou funkci bude mít blok nazývaný Kreativní Hub, jehož centrem se stane hudební knihovna. Kreativní tvorbu mají podpořit navazující zkušebny, studovny nebo edukační prostory. Důležitou roli hraje venkovní veřejný prostor a v souvislosti s úžasnými pražskými panoramaty v místě stavby se nabízí i možnosti využití střechy či terasy,“ říká k hlavním bodům stavebního programu první náměstek primátora Hl. města Prahy Petr Hlaváček.