21. 10. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Kýžená výstavba nové budovy s hyperbarickou komorou začíná v ostravské městské nemocnici. Díky této modernizaci se bude moci centrum zařadit mezi nejmodernější zařízení svého druhu v zemi. Realizovat by se měla nová přístavba nemocnice a v rozpočtu se počítá i s pořízením nové kvadratické vícemístné komory. Náklady podle odhadů přesáhnou 75 milionů korun. Hotovo bude na podzim roku 2023.
Současnou hyperbarickou komoru mohou pacienti využívat v Městské nemocnici Ostrava již téměř šest desítek let. Pořízení nové kvadratické hyperbarické komory vyjde na více jak 36 milionů korun. Investice se podle provozovatelů vyplatí, neboť stávající centrum je jediným poskytovatelem této péče na území celé Moravy a Vysočiny a zajišťuje 24hodinový provoz. Celkově je pak v České republice 13 hyperbarických komor.
Ostravská hyperbarická komora navíc dosud funguje v nevyhovujících prostorách ze šedesátých let minulého století. Nemocnice se tak v brzké budoucnosti dočká nejen nového přístroje, ale také prostor, kde bude umístěn. To ale nejsou jediné stavební novinky, které se v areálu ostravské nemocnice odehrávají či chystají.
„Realizace nové hyperbarické komory patří mezi prioritní investiční akce v naší nemocnici, jejichž cílem je její celková postupná modernizace. Kromě této stavby bude letos započata 2. etapa modernizace pavilonu E2, kterou jsme zahájili v roce 2021. V zásadě podle plánu pokračuje také stavba parkovacího domu a nově zahajujeme přípravu urgentního příjmu, vše dle aktualizovaného generelu rozvoje městské nemocnice. Veškeré investice jsou hrazeny z fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava, který jsme zřídili v roce 2016 a k dnešnímu dni jme do něj vložili již 1,704 miliard korun. V roce 2022 by měla být z fondu pro rozvoj městské nemocnice celkově proinvestována částka 373,232 milionů korun,“ konstatovala Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.
Nová budova bude vystavěna na volném prostranství mezi pavilony E2, E4 a G, svým tvarem bude kopírovat stávající objekt hyperbarické komory. Součástí stavby jsou učebny a dva pokoje pro ubytování. Stavební práce začnou přípravou prostoru, vytýčením sítí a betonáží základových pilotů.
Hyperbarická komora pomáhá při léčbě chronických chorob, zánětlivých onemocnění nebo při otravě oxidem uhelnatým. Pacientům zvyšuje koncentrace kyslíku v těle. Denně toto zařízení využije zhruba 40 pacientů.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Městská jatka v Ostravě
Cihelná stavba vznikala po etapách dle severočeského odborníka na industriální architekturu Antona Mollera. Nejdříve vznikla část v historizujícím pojetí (stav. Oscar Mratschek), kdy na počátku minulého století byla přistavěna Ignazem Felixem druhá etapa s mohutnou věží. Další partie - omítaná - vznikla na počátku dvacátých let, ta však byla během nedávné rekonstrukce odstraněna a nahrazena novostavbou. Jatky postupně chátraly a nakonec byly léta opuštěné.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Nová radnice Ostrava
Na radnici byla v roce 1923 vypsána architektonická soutěž, kterou vyhrál profesor brněnské techniky Vladimír Fišer (1870-1947), někdejší absolvent pražské techniky, ve spolupráci s ostravskou firmou Kolář a Rubý. Do náměstí se budova obrací trojicí křídel, portikus zdobí plastiky Myslbekova žáka Václava Macha. Hlavní dominantou je ocelová vyhlídková věž s ochozem umístěná v ose stavby o výšce 85m.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Ostrava proměnila park ve Svinově z nevzhledné plochy na zelenou oázu k posezení, relaxaci i vzdělávání
Proměny se dočkala nevzhledná plocha mezi ulicemi Stanislavského a Bíloveckou v městském obvodu Ostrava-Svinov. Díky revitalizaci, která tady proběhla, slouží místo nově jako park, kde lidé najdou mnoho zeleně a možnost posezení a relaxace. Místo má také vzdělávací funkci.