10. 3. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Všechny tři vodojemy Žlutý kopec v Brně se koncem března otevřou veřejnosti. Po citlivé rekonstrukci bude možné navštívit všechny tři nádrže, návštěvnické centrum i přilehlý park. Na návštěvníky navíc čekají audiovizuální a světelné instalace.
Brněnské vodojemy Žlutý kopec byly postaveny postupně v letech 1874, 1894 a 1917. Nádrže nemají v Evropě obdoby. Nyní se po rekonstrukci kompletně otevřou veřejnosti. Obnova pod vedením architekta Davida Prudíka dokonce dva z nich zpřístupnila i bezbariérově. V současné době se jedná o jednu z nejpoptávanějších turistických památek Brna.
Unikátní technická památka, na kterou se téměř zapomnělo, nyní působí jako prostředí z jiného světa dávno zaniklých civilizací nebo scény z počítačových her. Dva cihlové a jeden betonový vodojem sloužily svému účelu až do roku 1997 a v roce 2019 se je podařilo dostat pod památkovou ochranu.
Mimo vodojemů prošel rekonstrukcí i bývalý domek strážného, který bude fungovat jako návštěvnické centrum se vším potřebným zázemím jako pokladny, posezení nebo toalety. Nový je také výtah, který osobám s pohybovým omezením umožní vstoupit do prvního cihlového vodojemu. Návštěvníkům se také otevírá zcela nový park.
Chrámově působící cihlová architektura druhého vodojemu areálu na Žlutém kopci z 90. let 19. st. představuje vysoce hodnotnou technickou památku. Celkově je celý soubor jedinečný svou architekturou a nemá v Evropě obdoby. Stavba zastupuje řešení zásobování vodou populačně expandujícího městského organismu 19. století.
Mysteriózní vodojemy se otevírají kompletně 22. března. Na své si přijdou návštěvníci preferující odborný výklad i individuální turisté, kteří si celý areál včetně revitalizovaného parku projdou na vlastní pěst. Připraveny jsou i poutavé audiovizuální instalace.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Brno dokončilo 3D mapování města
Kompletní 3D mapu svého území má k dispozici nově město Brno. Projekt vytváření online modelu trval pět let a byl rozdělen na několik fází. Během té poslední odborníci domodelovali okrajové části metropole. Výsledkem je kompletní trojrozměrný svět nabízející vysokou dvaceticentimetrovou přesnost zobrazení. Mapa usnadní práci architektům, projektantům, investorům i zástupcům města.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Pasohlávkách vznikne léčebně rehabilitační sanatorium
V České republice vzniká zcela unikátní projekt. Doslova uprostřed ničeho vyroste Sanatorium Pálava, které bude sloužit pro péči o pacienty stabilizovaných po těžkých a kritických zraněních. Společně s Rehabilitačním ústavem Kladruby a Rehabilitačním ústavem Hrabyně vytvoří páteřní síť odborných rehabilitačních ústavů.