V Česku se chystá první energeticky soběstačná městská čtvrť
V České republice vznikají plány první reálné městské čtvrti, která si dokáže sama vyrobit více než polovinu roční spotřeby elektřiny pro zajištění potřeb obyvatel. Za ideou s pracovním názvem Green District stojí mezinárodně ceněný projekt Český soběstačný dům a developerská společnost V Invest. Návrh čtvrti je v první fázi součástí zadání studentské architektonicko-technické soutěže, která bude probíhat na všech relevantních vysokých školách v České republice a Slovensku.
Studenti mají možnost odevzdávat své návrhy do 14. června 2020 a jsou pro ně připraveny finanční ceny přesahující 100.000,- Kč. Porota soutěže následně vybere nejlepší návrhy, jejichž autoři budou mít možnost je 26. června osobně prezentovat nejen před odbornou porotou, ale také před zájemci ze strany médií a veřejnosti. Na začátku července potom bude vyhlášen vítězný návrh.
Prestižní studentská soutěž Český soběstačný dům se koná pravidelně od roku 2016, letos však poprvé řeší takto velký celek zástavby. Návrh zelené čtvrti je letos také vůbec poprvé přímo součástí zadání dvou architektonických ateliérů na Fakultě stavební ČVUT v Praze a Fakultě architektury VUT v Brně.
Cílem celé soutěže je poskytnout studentům takovou podporu, aby bylo možné studentské návrhy nebo jejich dílčí části pokud možno realizovat. „Cílem této soutěže není vytvořit neproveditelné vize, vznášedla a zelené mrakodrapy, ale rozumné koncepty, které vychází ze současného stavu poznání,“ říká Pavel Podruh, výkonný ředitel projektu Český soběstačný dům, jehož misí je již pátým rokem urychlovat využívání šetrnějších technologií při stavbě či rekonstrukcích domů a bytů.
Talent s otevřenou myslí
Studenti budou pracovat s územím o rozloze 4,4 hektaru v severní a severozápadní části projektu Nová Valcha, na kterém V Invest v Plzni pracuje už od roku 2006. Porota soutěže bude při hodnocení klást velký důraz na propracovanou integraci fotovoltaických panelů do obvodových konstrukcí domů.
Soutěžící dostanou i přesné informace o ideální orientaci panelů a výpočtu potřebného množství akumulace. Využít zdarma mohou také obsáhlý videokurz navrhování domů s vlastní výrobou a ukládáním elektřiny, za kterým stojí česká společnost GWL, jeden z největších dodavatelů lithium-fosfátových bateriových článků v Evropě. „Zadání soutěže je velmi náročné, ale to je realita našeho oboru. Doufáme, že soutěž vygeneruje neotřelé a použitelné nápady a že díky ní narazíme na talenty s otevřenou myslí. Pokud ano, jsme připraveni se studenty navázat spolupráci a umožnit jim, aby některé své vize rozvinuli v našich budoucích projektech. Ať už ale soutěž dopadne jakkoli, otevře nám to dveře k budoucímu využití některých prvků soběstačnosti,“ říká na závěr Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest.
Psali jsme také:
Virtuální realita budoucností realitních prohlídek. Technologii nově využívá i developer V Invest
Český soběstačný dům vede studenty k energetické nezávislosti