28. 11. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
V Hradci Králové vznikne výukové a výzkumné centrum s názvem MEPHARED II, které poskytne zázemí pro pokročilý výzkum a vývoj na poli lékařství, farmacie i dalších biomedicínských věd. Nejenže přispěje ke zvýšení kvality a dostupnosti zdravotní péče pro pacienty napříč Českou republikou, ale samotná budova vnese do města novou architekturu z pera kanceláře Bogle Architects.
Na tuzemské poměry se bude jednat o unikátní výukové centrum. Sloužit bude především biomedicínským fakultám Univerzity Karlovy v Hradci Králové pro účely vzdělávání, výzkumu a vývoje. Zajistí také plynulou integraci teoretických a laboratorních činností do klinické praxe Fakultní nemocnice Hradec Králové či Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, jejíž studenti na Lékařskou a Farmaceutickou fakultu rovněž docházejí.
MEPHARED II nabídne moderní zázemí sloužící jak k podpoře vědecké činnosti na nejvyšší úrovni, tak mezioborové spolupráce. Výukové, laboratorní i administrativní prostory zahrnou prvky odpovídající nejnovějším trendům v designu pro výzkumné prostředí.
„V našem pojetí reflektuje projekt MEPHARED II celou řadu klíčových požadavků ze strany univerzitních studentů i zaměstnanců,“ říká Viktorie Součková ze studia Bogle Architects. „Navrhli jsme živý moderní komplex s interiérem plným denního světla, jenž z budovy vytváří přívětivé a příjemné místo ke každodennímu fungování, ať už ve výukových nebo jakýchkoli dalších prostorách. Upravili jsme i okolní krajinné prostředí tak, aby bylo podtrženo harmonické splynutí kampusu s přírodou.“
Na designu, tak jak jej navrhli Bogle Architects, se podíleli i samotní studenti prostřednictvím veřejného průzkumu. „Funkční přístup k modernímu designu, který jsme uplatnili v případě MEPHARED II, je ale jednoznačně potřebný i mimo univerzitní prostředí. Proto v Bogle Architects neustále hledáme způsoby, jak zlepšit zkušenost uživatelů budov, jež navrhujeme – ať jde o výukový či jakýkoli jiný typ výstavby. V případě zakázky pro Univerzitu Karlovu v Hradci Králové jsme se navíc zaměřili na snížení emisí spojených se stavbou a na její energetickou úspornost,“ říká Viktorie Součková.
Projekt MEPHARED II by měl být dokončen během druhého kvartálu roku 2026.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Viktorie Součková
Architektka Viktorie Součková v roce 2000 absolvovala UMPRUM, kde byla studentkou u Evy Jiřičné. „Bylo to úžasné. Najednou se styl vyučování úplně změnil. Do té doby jsme vždy dostali zadání s parcelou, na kterou jsme museli navrhnout stavbu. S paní architektkou Jiřičnou to bylo více o přemýšlení,“ říká Součková, která měla pracovní zkušenosti již za studií, jelikož díky Evě Jiřičné začala v roce 1999 pracovat ve společnosti Foster + Partners v Londýně. Po návratu do Prahy dokončila diplomovou práci a posléze se znovu vrátila do Foster + Partners, kde prožila dalších sedm let.
Na léta studií vzpomíná takto: „Moje první volba byla geologie, ale pak přišel třeťák, čtvrťák na gymplu a už jsem se musela rozhodovat, kam dál,“ vzpomíná a pokračuje: „Bavilo mě kreslení a modelování věcí. Oba rodiče jsou navíc architekti.“ Po spolupráci s Foster + Partners se později přesunula do architektonického studia Bogle Architects.