V Krkonoších přibude pět nových lávek, autory jsou studenti ČVUT
V Krkonošském národním parku bude na jaře instalováno pět nových lávek, které vznikly ve spolupráci Fakulty architektury ČVUT a Správy KRNAPu. Veškeré lávky navrhli a postavili studenti architektury. Do jara budou lávky k vidění v dejvickém kampusu ČVUT v Praze.
V průběhu letošního roku bude v Krkonošském národním parku instalováno pět nových lávek, které nahradí starší mostky ve špatném technickém stavu. Postaveny tak budou dvě nové dřevěné lávky, jedna přes Medvědí potok u Medvědí boudy nad Špindlerovým Mlýnem a jedna přes Rennerův potok U Kostela na Malé Úpě. Dvě ocelové lávky budou na Klínové cestě, jež vede ze Špindlerova Mlýna na Klínové Boudy. Pátou lávku, kombinující dřevo a ocelová táhla se spoji, pak návštěvníci najdou na Hrnčířských Boudách.
Škola hrou v podání studentů architektury
Lávky vznikly v rámci projektu, u jehož zrodu stála architektka a vedoucí ateliéru Fakulty architektury ČVUT v Praze, paní Hana Seho. Ta na jaře 2017 oslovila Správu KRNAPu, jež na území parku vytipovala několik vhodných míst pro umístění lávek. „Největší radost architekt prožívá, když vidí realizovaný vlastní nápad, když si může ověřit, jak se který materiál chová, jak vypadá a voní. Chtěli jsme předběhnout čas a dát našim studentům tuto nabíjející zkušenost ještě ve škole,“ řekla o projektu Hana Seho.
Do projektu se zapojilo třicet studentů, kteří vyhotovili několik návrhů pro stavbu lávek. Z nich nakonec vybrali pět a ty dopracovali do prováděcí a výrobní dokumentace. Ve spolupráci s odborníky z řady odvětví potom lávky postavili před budovou Fakulty architektury, kde budou k vidění do doby, než v Krkonoších roztaje sníh, a lávky tak budou moci být instalovány na své cílové místo.
Studenti museli při své práci respektovat jak specifika lokality našeho nejstaršího národního parku, tak samotný krajinný ráz nebo např. extrémní klimatické podmínky a rizika spojená se značnou zátěží na konstrukci, kterou každé jaro prověří nápor tajícího sněhu či přesunující se balvany. Vzhledem k mnohdy obtížné přístupnosti místa jsou lávky navrženy jako rozebíratelné, snadno transportovatelné a sestavitelné bez použití těžké techniky.
Kvalitní architektura nedílnou součástí KRNAP
Možnost realizace vlastních návrhů studentů od počátku až do finální instalace na cílové místo kvitoval i Luděk Khol, náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku, který k projektu podotkl: „Krkonošský národní park má v kontextu České republiky výlučné postavení a my máme zájem na tom, aby i stavby, které zde děláme, byly kvalitní.“
V této souvislosti stojí za připomenutí, že na území KRNAPu byly v nedávné době postaveny ceněné stavby, jako např. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí autora Ing. arch. Petra Hájka (Petr Hájek Architekti), jež v roce 2014 získalo několik prestižních cen, v čele s International Piranesi Award, nebo stavební úpravy a přístavba Vrbatovy boudy (Ateliér IXA) nominované za Českou republiku na Cenu Miese van der Rohe 2017.
Architektonické týmy
Lávka na Klínové cestě I. (Ateliér MáMA)
Tým: Tereza Červená, Daniel Homola, Lucie Kolenová, Jakub Svitek, Adam Škarka
Lávka na Klínové cestě II. (Ateliér Hlaváček – Čeněk)
Tým: Tomáš Minarovič, Jan Binter, Michal Bílek, Tereza Chvojková, Ondřej Králík, Matěj Kulhavý, Petra Lálová, Eliška Müllerová
Lávka Medvědí boudy (Ateliér Kordovský – Vrbata)
Tým: Ondřej Novák, Jakub Bilan, Tereza Kosíková, Adéla Šeflová, Nina Třísková, Irena Zmeškalová
Lávka Hrnčířské boudy III. (Ateliér Seho – Světlík)
Tým: Anna Bredová, Monika Jůzová, Vojtěch Sigl, Matouš Štrba, Štěpán Tylš
Lávka Rennerův potok (Ateliér Zavřel – Jelínek)
Tým: Adam Bujok, Michaela Černá, Anton Lukáč, Vojtěch Palm, Filip Zdvořák
pet
Zdroj fotografií: ČVUT
Další články na TV Architect:
Fakulta architektury ČVUT v Praze vyhlašuje přijímací řízení na nově akreditovaný studijní program