V Německu si připomínají Bauhaus, slavnou uměleckou školu
V Německu byly zahájeny celoroční akce k připomínce stého výročí založení Bauhausu. Uměleckou školu, s níž jsou spojeni světoznámí architekti jako Walter Gropius nebo Mies van der Rohe, přiblíží letos více než sedm set výstav, přednášek, uměleckých vystoupení a dalších akcí. K výročí se také otevřou dvě nová muzea, na dalším se pracuje.
Přestože umělecká škola založená v roce 1919 ve Výmaru mohla působit jen do roku 1933, kdy ji zavřeli nacisté, na moderní architektuře, designu a užitném umění přesto zanechala nesmazatelnou stopu. „Umělkyním, umělcům a kreativcům nešlo jen o novou filozofii tvorby. Bauhaus měl za cíl pokusit se krátce po skončení první světové války o společenskou změnu," připomněla před začátkem oslav Monika Grüttersová, pověřenkyně německé vlády pro kulturu.
Uvažovat o světě nově
Právě v tomto duchu se bude Bauhaus - který ovlivnil i malíře světového formátu, jakými byli Vasilij Kandinskij nebo Paul Klee - letos po celém Německu i v několika dalších zemí světa připomínat. „Přemýšlet nově o světě" je motto oslav, jejichž centrem bude trojice měst nejvíce s uměleckou školou spojených - Výmaru, kde Walter Gropius v dubnu 1919 Bauhaus založil, Dessau (Desavy), kam se škola v roce 1925 kvůli politickému tlaku přestěhovala, a Berlína, kde fungovala v posledních dvou letech, tedy 1932 a 1933.
Nové museum Bauhausu
V durynském Výmaru se výroční výstava, která ukáže část ze třinácti tisícovek objektů tamní sbírky, otevře 6. dubna v prostorách nového muzea, které vzniklo při této příležitosti. Také sasko-anhaltské Dessau se letos dočká nového muzea Bauhausu, v němž od 8. září výstava upozorní především na to, jak jsou dnes produkty této umělecké školy běžné, ať už jde o nábytek, tapety, styly písma nebo architekturu.
red