V nevadské poušti může vyrůst město budoucnosti, co bude mít společného s kryptoměnami?
Americký miliardář Jeffrey Berns se rozhodl vybudovat zcela nové město fungující díky novým technologiím a umělé inteligenci. Stát má v poušti v americké Nevadě. Miliardář zbohatl na prodeji kryptoměn a právě s nimi má mít jeho město budoucnosti množství společného. Navrhnout si je nechal od architektů dvou studií - Ehrlich Yanai Rhee Chaney Architects a Tom Wiscombe Architecture.
Tomu, že své sliby myslí Berns vážně, nasvědčuje mimo jiné i fakt, že v nevadské poušti stihl koupit dvaceti sedmihektarový pozemek v sousedství společností, jako jsou Google, Apple nebo Tesla a utratil za něj sto sedmdesát milionů dolarů, tedy zhruba 3,88 miliardy korun.
Co je kryptoměna
Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny/peněz. Legislativně a z hlediska daní v ČR se však nejedná o měnu, ale o věc. Tyto peníze jsou tvořeny elektronicky. Kryptoměna se opírá o asymetrickou kryptografii, tj. šifrování, pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci.
Lokalita nese název Innovation park a nové chytré město má být řízeno díky technologii známé jako blockchains.
Bezpečné zacházení s daty
V současnosti je tento druh decentralizovaných databází známý zejména ve spojitosti právě s kryptoměnami, protože umožňuje mimo jiné bezpečné a přehledné obchodování s nimi. Ovšem právě bezpečný způsob zacházení s daty a jejich spravování má mít možnost využívat celé město, a to ke svému provozu obecně. Samozřejmě včetně jeho obyvatel, kteří tak získají bezpečný systém pro veškeré elektronické interakce.
„Kupříkladu obyvatelé budou moci využívat služby bankovnictví, volit a ukládat data v systému blockchains bez nutnosti používání prostřednických společností, nebo státu,” popisuje výhody nového města server New York Times.
Využít nejmodernější technologie
Tak, jako zní futuristicky systém řízení města, vypadají i vizualizace jeho budoucího vzhledu. Za ním stojí dvojice losangeleských studií, jimž dal miliardář za úkol v maximální míře využívat nejnovější technologie. „Efektivita, udržitelnost, průhlednost a využívání místních zdrojů nebudou předmětem kompromisů, ale záruky,” zaznívá na stránkách Bernsovy společnosti Blockchains.
„Spousta inovativních technologií změní způsob, jakým se budou obyvatelé města chovat v rámci svých každodenních životů, systém decentralizovaných databází bude v centru veškerého dění - především však bude udržovat všechny systémy poctivé, spravedlivé a demokratické,” slibuje společnost.
Dopravní infrastruktura pod povrchem
Samotný návrh není ještě do všech detailů dokončen, z prvních snímků je ovšem patrné, že v centru nového města budou spíše nízké budovy, s dopravní infrastrukturou ukrytou pod úrovní povrchu. Stavby na okraji pak údajně budou výškové. Vzhled celku má pak rezonovat s okolním pouštním prostředím, a to jak barevně, tak tvarově.
Projekt počítá s vytvořením rezidenčních budov nabízejících bydlení pro několik tisíc lidí, vše doprovodí nezbytné kancelářské budovy a obchodní centra. Architekti nezapomněli ani na prostory určené ke společnému a společenskému životu obyvatel.
Město bude rovněž šetrně zacházet s energiemi, v plánu je využití energie větru a slunečního záření, důležitá bude hlavně otázka vody, pro niž bude vytvořen oběh a bude se recyklovat.
Bude to pekelná jízda
Aktuálně čeká město na schválení příslušných úřadů - pokud se jej podaří získat, se stavbou by se mělo začít v příštím roce.
„Buď to bude ta nejúžasnější věc, anebo nejspektakulárnější průšvih v dějinách lidstva. Zatím nevím ještě, co z toho. Doufám samozřejmě v první možnost. Na každý pád to bude pekelná jízda,” řekl Berns pro New York Times.
nyv