V nových projektech Skanska Reality teče šedá voda. Developer tak chrání životní prostředí
Šedá voda pomáhá v bytových domech ušetřit až dvacet šest procent spotřeby pitné vody. Po úspěšné realizaci na rezidenčním projektu Botanica K v Praze 5 plánuje Skanska instalovat recyklační technologii tzv. šedé vody také na bytovém projektu Čertův vršek v Praze 8.
Bytový dům Botanica K, který jako první v ČR získal mezinárodní environmentální certifikaci BREEAM Excellent, také jako první svým obyvatelům představil systém pro hospodaření s tzv. šedou vodou. Jeho principem je recyklace použité vody z umyvadel, van a sprch a její opětovné použití zejména k splachování toalet. Díky tomu je možné ušetřit dvacet šest procent běžné spotřeby pitné vody. Skanska své zkušenosti uplatní na dalším rezidenčním projektu Čertův vršek a je připravena je sdílet v profesní komunitě, aby mohly být právní normy a hygienické a stavební předpisy doplněny o požadavky nové technologie.
Přelomový projekt
„Bytový dům Botanica K byl pro nás v mnoha ohledech přelomový, protože jsme jej od počátku připravovali tak, aby získal vysoké hodnocení environmentální certifikace BREEAM. Jeho součástí bylo také promyšlené hospodaření s pitnou vodou, jejíž spotřebu se nám podařilo snížit celkem až o čtyřicet procent dvěma způsoby. Instalací úsporných armatur pokleslo množství odebírané pitné vody zhruba o čtrnáct procent. Část odpadních vod z umyvadel, van a sprch jsme recyklovali na tzv. šedou vodu, kterou jsme následně využili především ke splachování toalet. Tak jsme snížili spotřebu pitné vody o dalších dvacet šest procent,“ uvádí Petr Dušta, projektový manažer Skanska Reality, který měl rezidenční komplex Botanica K v pražských Jinonicích na starosti.
V projektu Botanica K bylo v roce 2018 znovu využito dvacet šest procent z celkové spotřeby pitné vody. V konkrétních hodnotách to znamená, že z celkového nátoku pitné vody do domu o objemu čtyři tisíce osm set třicet čtyři metrů krychlových bylo pro splachování WC recyklováno tisíc dvě stě čtyřicet jedna metrů krychlových šedé vody, tj. 1 241 000 litrů. Takový objem vody by byl spotřebován, kdybyste si každý den po dobu dvaceti dvou a půl let napouštěli vanu o standardním objemu sto padesát litrůl. Ušetřená pitná voda představuje sedmdesát pět plných cisteren, každá o objemu šestnáct kubíků.
Z celkové produkce šedé vody bylo pro splachování WC znovu využito 53,10 %, a podíl produkce ŠV z celkového nátoku pitné vody do domu činí 48,30 %.
Efektivní ochrana životního prostředí
„Šetření pitnou vodou považujeme za jeden z významných příspěvků k ochraně našeho životního prostředí, proto jsme se vydali namáhavou, nicméně ve finále úspěšnou cestou recyklace pitné vody na našich rezidenčních projektech. Po úspěšné realizaci na Botanice K chceme tento systém instalovat také na Čertově vršku a dalších projektech. Zkušenosti, které jsme jako první v ČR získali v rámci schvalovacích procesů (projekčních, hygienických a stavebních) chceme sdílet v odborné komunitě, aby bylo možné pro novou technologii upravit potřebné předpisy a normy,“ říká Petr Michálek, ředitel Skanska Reality.
Skanska Reality, nyv