Název Pod Žofinkou vznikl z historického odkazu tohoto místa. Dříve se zde nacházela huť, ve které se vyrábělo železo. Území je v dnešní době velmi zanedbané. Jedná se o uzavřený areál, který je orámovaný ze dvou stran kolejemi, ze třetí pak řekou Ostravicí, jedná se tedy o neprůchodnou bariéru. Návrh pracuje s postupným vznikem čtyř přímých spojení. Cílem je multifunkční využití území, kombinace bydlení, administrativy a služeb.
Město Ostrava již veřejnosti představilo koncepční urbanistickou studii na využití tohoto území. Zároveň byl představen i záměr rozvoje širšího území včetně samotné Černé louky a Dolní oblasti Vítkovice. Součástí nové čtvrti bude také přírodní park a počítá se i s přímým napojením na novou městskou třídu propojující centrum Ostravy s Dolními Vítkovicemi.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Ostravě začíná rekonstrukce bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia
V Ostravě odstartovala dlouho očekávaná rekonstrukce ikonického bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. V minulosti se v budově propadla dvě podlaží a zřítila se část střechy. Módní dům pak roky chátral, vystřídalo se zde několik majitelů a marně se hledalo využití. Aktuálně si objekt převzala stavební firma a v místě začala rekonstrukce, která má dům proměnit na centrum kreativního průmyslu. Součástí má být i restaurace, hudební klub nebo divadelní sál.
„Brownfield „Pod Žofinkou“ na pomezí lokalit Karolina a Dolní Vítkovice má velikost 18,78 hektarů a patří mezi strategické rozvojové zóny města, zařazené do našeho strategického plánu Fajnova. Celé zájmové území pak necelých 100 hektarů. Je proto zásadní, že jsme nalezli základní shodu s vlastníky i klíčovými aktéry jak na principech území, tak snad i na postupu prací. V nejbližší době předložíme zastupitelstvu města návrh memoranda o spolupráci a zahájíme návazné přípravné práce,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.
„Území Pod Žofinkou je spícím pokladem Ostravy. Proto jsme se pokusili navrhnout část města, která propojí dva klíčové fenomény Ostravy – centrum a Dolní Vítkovice a podpoří jejich význam. Studie naznačuje možnou strukturu města pro jedenadvacáté století, města s vysokou kvalitou života. Území se může stát architektonickým vyvrcholením nové části centra města. Klíčové je propojení rovnou a širokou městskou třídou s tramvají,“ řekl profesor Roman Koucký.
„Pro město jako celek je na návrhu skutečně stěžejní jeho základní struktura. Navrhovaný bulvár, přes kilometr a půl dlouhá městská třída obsahující i tramvajovou trať má za cíl propojit Smetanovo náměstí a Vítkovice. Zasahuje tak významně širší území, než je nyní zpracováno v rámci lokality Pod Žofinkou. Následujícím krokem města proto bude prověření návrhu v celém dotčeném území, především v zastavěné části města, od Černé louky, které aktuálně zpracovává MAPPA, po Trojhalí a zároveň příprava podkladů pro nutnou změnu územního plánu,“ upřesnila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Záměr významně ovlivňuje i samotné území Dolní oblasti Vítkovice. „S architektem Josefem Pleskotem jsme při úvahách o rozvoji Dolních Vítkovic už před několika lety dospěli k závěru, že by se Ostrava měla osmělit vybudovat širší centrum a že ideální by pro to bylo území podél řeky Ostravice. Nabízí se cestou k Dolním Vítkovicím a tok řeky je pro člověka naprosto přirozené místo k osídlení. Kolem řek se města rozrůstají po staletí,“ uvedl Jan Světlík, autor vize proměny Dolních Vítkovic a hlavní vlastník společnosti Vítkovice, a.s.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Josef Pleskot
Chodil na hodiny kreslení a zprvu si myslel, že bude malířem. Rodiče to však architektovi Josefu Pleskotovi zakázali. Důvodem byla tehdejší politická situace v zemi. Hledal proto alternativu, jelikož se odmala zajímal o historii a četl hodně knih.
Architekt Josef Pleskot již také představil další plány rozvoje Dolní oblasti Vítkovice, které se odehrají na ploše zhruba 20 hektarů. „Území vymezené ulicemi prodloužená Ruská a prodloužená Vítkovická a železničním koridorem od východu tvoří plochu zaobleného trojúhelníku. Jeho severojižní strana je dlouhá více než 600 metrů. Naprosto jedinečné a specifické území přímo sousedící s národní kulturní památkou DOV si zaslouží, aby bylo vyřešeno nejen originálně, ale i s předpoklady dokonale energeticky udržitelného města těsně spjatého s kvalitním přírodním parterem v duchu MĚSTO-PARK. Parkové město může nabídnout až 1600 rozmanitých bytů pro více než 4000 obyvatel, a také mnoho čtverečních metrů pro služby a občanskou vybavenost,“ řekl architekt.
První faktické realizace k propojení území by mohly být realizovány do 5 let. Brownfield Pod Žofinkou prochází sanací, která bude podle předpokladů dokončena v roce 2031.
Psali jsme také: