13. 4. 2024
Severní křídlo pardubického zámku čeká rekonstrukce. Vzniknout zde má podle projektu architektů z AI DESIGN společenský sál pro 270 lidí. Dominantou prostor se stane skleněné schodiště od světoznámé architektky Evy Jiřičné.
Architekti z AI – DESIGN navrhli novou podobu velkého sálu ve třetím nadzemním podlaží v severním křídle zámku. Dobré akustice by měl pomoci výrazný zvlněný prvek na stropě, který zároveň dodá prostorám zajímavý design a nahradí stávající betonový strop. Součástí rekonstrukce bude i proměna reprezentativního foyer a zázemí pro catering, šatny a hygienické zázemí v druhém nadzemním podlaží. Právě třetí a druhé podlaží propojí zmiňované skleněné schodiště.
„Jedná se o nádherný renesanční objekt, my jsme se zaobírali rekonstrukcí severního křídla. Vzniknout by zde měly dva sály ve dvou úrovních spojené proskleným kruhovým schodištěm. Původně jsme chtěli do středu umístit výtah, ale nakonec jsme se rozhodli pro variantu s repasí výtahu stávajícího," říká architekt Petr Vágner.
Schodiště bude mít točitý tvar a bude ho jistit nerezová síť, která stabilizuje pohyby, když po něm budou návštěvníci chodit.
Společenský sál pardubického zámku byl v době svého vzniku druhým největším reprezentativním sálem v Čechách po Vladislavském sále na Pražském hradě a do loňského roku v něm sídlila expozice skla. Díky rekonstrukci by se zámku měla vrátit jeho funkce - být centrem kulturního života!
Kvůli stavebním plánům Východočeské muzeum dočasně zavře archeologickou expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku, a to od čtvrtka 11. dubna do podzimu. Expozice je otevřená od roku 2015 a ukazuje historii regionu od 10. století až po dobu pravěkého osídlení.
Eva Jiřičná by měla pro zámek navrhnout ještě jednu expozici a také nábytek pro enfiládu, což je řada historických místností navzájem propojených dveřmi. Ta zahrnuje také vzácnou místnost s kazetovým stropem, kterou čeká rekonstrukce zároveň se sálem. Místnost bude sloužit ke slavnostním účelům, ale bude i součástí prohlídkového okruhu.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Petr Vágner (AI - DESIGN)
Architekt Petr Vágner (50) spolupracuje s Evou Jiřičnou od studií na vysoké škole. Nejdříve byl na stáži v její architektonické kanceláři v Londýně. Po jejím skončení jejich spolupráce neustala. Společně založili kancelář AI – DESIGN v Praze, kde vzniklo na 200 projektů, mezi nejnovější patří Vzdělávací komplex Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně či pražské projekty Novomlýnská brána Revoluční, Centrum Nového Žižkova či Sky Barrandov.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Rozhovor: Petr Vágner o projektech ostravského mrakodrapu, pardubického zámku a dalších...
Architekt Petr Vágner spolupracuje s Evou Jiřičnou již od studií na vysoké škole. V rámci stáže působil v její architektonické kanceláři v Londýně. Poté, co se jejich spolupráce osvědčila, společně založili architektonickou kancelář AI DESIGN v Praze, kde za více jak 22 let vzniklo na 200 projektů a realizací. O mnohých z nich vás pravidelně informujeme v našich pořadech, tentokrát jsme se společně s architektem Petrem Vágnerem zaměřili na mimopražské projekty.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Na pardubickém zámku by měl už příští rok začít vznikat nový sál podle architektů z AI Design
Severní křídlo pardubického zámku čeká rekonstrukce. Vzniknout zde má podle projektu architektů z AI DESIGN společenský sál pro 270 lidí.