V Praze jsou dvě nejzelenější kancelářské budovy světa
V Praze stojí dvě z deseti nejzelenějších kancelářských budov na světě. Mezi nejlépe hodnocenými projekty v rámci certifikace LEED v3 Core & Shell se umístil karlínský komplex Praga Studios a holešovická Visionary od společnosti Skanska. Na prvních příčkách žebříčku trvale udržitelných budov dominuje Evropa.
Z deseti nejvýše hodnocených budov v kategorii Core & Shell v rámci certifikace LEED je jich hned sedm v Evropě. Dvě příčky v první desítce patří kancelářským komplexům postaveným společností Skanska v Praze. „Certifikace LEED na úrovni Platinum je standardem všech budov, které Skanska v posledních šesti letech v České republice dokončila. Jsme velmi hrdí na to, že naše české projekty obsazují první příčky žebříčku trvale udržitelných budov nejen na regionální, ale celosvětové úrovni. Dokazuje to, že se nám v rámci developerských aktivit v Praze daří posouvat hranice technických řešení, z čehož nakonec profitují nejen nájemci budov, ale celé město,“ říká Alexandra Tomášková, výkonná viceprezidentka komerčního developmentu pro Maďarsko a Českou republiku. Certifikaci LEED úspěšně získaly všechny budovy, které Skanska v posledních šesti letech v České republice dokončila.
Zelená energie
Na sdíleném čtvrtém místě momentálně s 97 body stojí karlínská budova Praga Studios dokončená v minulém roce. Žebříček pak uzavírají tři budovy na sdíleném 6. místě včetně holešovického Visionary. Budova se v době své kolaudace v roce 2018 stala nejzelenější kancelářskou stavbou v regionu střední a východní Evropy. Autoři projektu ze studia Jakub Cigler Architekti v projektu využili to nejlepší z aktuálních trendů moderní výstavby. Díky prosklené fasádě například budova naplno využívá přirozené denní světlo. Všechna parkovací stání jsou umístěna v podzemí, aby se omezil vznik tepelných ostrovů ve městě, a zbytečné popojíždění eliminuje inteligentní parkovací systém.
Ten slouží i nájemníkům v Praga Studios. Obě budovy jsou navíc mimořádně šetrné. Využívají pouze zelenou energii z obnovitelných zdrojů, která se též pozitivně odráží na uhlíkové stopě provozu a její úspora je díky inovativním technickým řešením, jako je například účinné LED osvětlení se senzory obsazenosti a pohybu, více jak 40 %. Úsporně je nakládáno i s pitnou vodou, jejíž spotřeba byla redukována rovněž přibližně o 40 %, a to mimo jiné i díky záchytu dešťové vody, která následně slouží k zavlažování zahrady a zelené střechy.
Komplex PLATINUM-BCN
V době certifikace v listopadu minulého roku byla Praga Studios třetí nejzelenější budovou na světě. Pouhé dva týdny po ní ale získaly certifikaci další projekty v Bukurešti, které ji odsunuly na sdílené čtvrté místo. V první desítce se umístily hned tři místní budovy pod názvem Business Garden Bucharest Building A, B a C.
Vůbec nejlépe hodnoceným komplexem, který se může pyšnit titulem nejzelenější kancelářské budovy na světě, je od června 2019 PLATINUM-BCN v Barceloně. V rámci certifikace dosáhl komplex 101 bodů. Autoři mimo jiné docílili 44% úspory energií a 46% snížení spotřeby vody. Využili k tomu solární napájení a systém zachycování geotermální energie.
Psali jsme také:
Téma: Vertikální zahrady a zelená města
Ochlazují vzduch a zadržují vodu. Zelené střechy jsou v Česku stále v počátcích
Podívejte se:
Osobnosti současné architektury - Jakub Cigler
Čtěte na TVBydlení.cz:
V Česku vznikne první městská zelená čtvrť, která se postará o vlastní elektřinu a záplavu vegetace
Bydlení v zeleném přístavu: Rezidenční trh v Praze obohatí nový projekt Green Port Strašnice