V Praze porostou byty jako houby po dešti. Kde všude, ukáže vznikající analýza
Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) plánuje zpracovat seznam městských pozemků, které jsou do budoucna vhodné pro bytovou výstavbu. Dnes o tom rozhodli pražští radní. Zároveň schválili, že IPR vytvoří přehled pražských brownfieldů s plány jejich rozvoje v dalších třech až pěti letech. Petr Hlaváček, první náměstek primátora uvedl, že s využitím těchto materiálů hodlá nové vedení magistrátu do prázdnin představit strategii rozvoje metropole.
V případě pozemků pro byty už jedna analýza v minulosti vznikla, podle Adama Zábranského, radního pro bydlení by však nová měla zahrnovat více parcel. „Tehdy bylo zadáno vytipovat pozemky pro sociální bydlení, takže spíše menší,“ uvedl. Dodal, že předchozí dokument nabídl prostor pouze pro několik stovek bytů. „Myslím, že z tohoto materiálu jich vzejde podstatně více,“ řekl radní.
Vytipované pozemky
Město chce podle náměstka Hlaváčka v budoucnu vytipované pozemky využít ve spolupráci se soukromými developery, stavebními družstvy a dalšími méně tradičními investory. Další postup hodlá rada navrhnout ve strategickém plánu rozvoje, který by se neměl týkat jenom bydlení, ale všech pro město důležitých oblastí.
Podkladem pro něj bude i další dnes zadaný dokument, ve kterém IPR představí další plány pro rozvoj několika desítek takzvaných transformačních území, tedy zpravidla brownfieldů určených pro zástavbu. Dokument bude pro každou lokalitu zahrnovat zhodnocení stavu z hlediska majetkoprávních vztahů, případných stavebních uzávěr a územního plánování a navrhne harmonogram dalšího postupu.
Vlastní developerská společnost pro Prahu
Z vyjádření zástupců pražské koalice zatím není úplně jasné, nakolik chce město byty samo stavět. Hlaváček v minulosti uvedl, že by Praha měla mít vlastní developerskou společnost, která by stavěla nejen byty, ale například i školy a další veřejné budovy.
Podle opozice je městská výstavba neefektivní. „Na základě analýz víme, že k tomu, aby cena bytů v Praze přestala růst, je nutné postavit alespoň šest tisíc bytů ročně. Koalice chce situaci řešit tím, že z města se stane developer, který bude stavět vlastní bytové jednotky. Město jako developer ale dokáže za celé volební období postavit necelých pět set bytů," uvedla Alexandra Udženija, předsedkyně zastupitelského klubu ODS.
Fikce souhlasu
Dodala, že občanští demokraté z toho důvodu navrhli ve Sněmovně takzvanou fikci souhlasu. Ta by určovala, že pokud se instituce při povolování stavby nevyjádří do zákonného limitu třiceti či ve složitějších případech šedesáti dní, bude se brát jejich stanovisko za kladné. Pro povolení stavby je nutné závazné stanovisko desítek institucí a podle Udženije v Praze visí ve schvalovacích procesech čtyřicet tisíc bytů.
nyv