V severní Kalifornii nabízejí ubytování v šišce zavěšené mezi stromy
Americký designér Dustin Feider navrhl stromový dům ve tvaru šišky. Jak se lze na designérových stránkách dočíst, tento člověk má za sebou stavbu více než čtyř desítek stromových domů, a tak při návrhu svého posledního díla měl dostatek zkušeností. Jeho Šiška vyrostla v americkém národním parku Redwood v severní Kalifornii.
To, čím domek na první pohled upoutá, je jeho vzhled. Kostru tvoří kovový a dřevěný rám poskládaný z geometrických útvarů, nejčastěji čtyřúhelníků. Na ty jsou připevněny šupiny šišky tvořené pláty z akrylátového skla.
Vágní reklamní zadání
„Byl jsem osloven společností, která domek chtěla začlenit do své reklamy. Jejich zadání bylo ale velice vágní. Představovali si něco, co bude jako krystal nebo cosi krystalického a co bude viset mezi stromy,“ prozradil původ domku designér, jenž začal s navrhováním stromových domků v roce 2006.
Od začátku jej přitom přitahovaly projekty, v nichž mohl uplatnit své nadšení pro co nejvíce komplikované geometrické tvary. Na Šišce je pak dotáhl do úplných detailů.
Uložená semínka s křidélky
Například, obdobně jako na skutečné šišce, jsou šupiny na vršku, kde lze předpokládat stopku, nejmenší, směrem dolů se zvětšují a ke špičce se opět zmenšují. Při pohledu z oken ven je pak možné vidět, na jaké detaily se autor zaměřil. Každé okno má v sobě ještě ornament, který imituje tvar uložených semínek s křidélky. (Milovníky detailů pak jistě potěší zjištění, že „semínka“ jsou orientovaná opravdu tak jako ve skutečné šišce, tj. směřují ke stopce.)
Vzhledem k jeho původnímu účelu i velice specifickému tvaru není tento stromový domek plně zařízen jako jiná obydlí podobného charakteru.
Nemá například žádnou kuchyň a na toaletu či do koupelny musí návštěvník po schůdcích dolů, kde u paty jednoho z nejbližších stromů nalezne vše, co potřebuje.
Výhled do korun stromů
Tato malá stavba má bohatě geometricky zdobený povrch imitující vzor na šupinách šišky. Jedinou místností nahoře je tak ložnice. Ta nabízí výhled nejenom do stran, ale také vzhůru, do korun stromů.
Designér vysvětluje, že jedním z jeho cílů je vytvářet domky, které mají co nejmenší dopad na okolí, a především na příslušné stromy.
Stavba, která neškodí stromům
V případě Šišky proto uznává, že vlastní proces jejího zavěšení byl nepochybně invazivní, v současnosti však již jeho stavba nikterak neškodí. Stromy pouze v místech ukotvení zesilují, aby nakonec kotvicí prvky obrostly tak, že se se Šiškou zcela propojí.
Nevšední stavba, která je vybavena elektrickým osvětlením (elektřina je dovedena z nejbližšího rodinného domu), je unikátní nejenom svým vzhledem, ale také cenou. Přišla na více než sto tisíc dolarů, tedy zhruba 2,3 milionu korun.
red