28. 8. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Společnost KOMA MODULAR je lídr v oblasti modulární výstavby v Česku. Už 8. září 2022 proběhne pod záštitou společnosti první konference věnovaná modularitě a jejím využití v našem životě.
Odborná konference bude mít netradiční koncept. Část akce se totiž odehraje na akademické půdě Univerzity Tomáše Bati, a druhá polovina přímo v areálu firmy KOMA MODULAR ve Vizovicích. Celkem šest vystupujících se podělí o své zkušenosti a myšlenky, jak aplikovat modulární přístup do oblastí, jako je umění, průmysl, vzdělávání nebo vesmír. Modularita je totiž koncept, jehož prvky lze využít v mnoha oborech.
„Někteří lidé principy modularity využívají, aniž by si to vůbec uvědomovali. Jedná se v podstatě o rozdělení velkého celku na menší části, takzvané moduly, na které můžeme aplikovat již známé a osvědčené postupy. Samotné moduly je pak možné používat na více projektech nebo je zcela zaměnit. Využívá se tak principů cirkulární ekonomiky a konečné výrobky jsou více šetrné k životnímu prostředí,“ říká Stanislav Martinec majitel a ředitel společnosti KOMA MODULAR.
Mohlo by vás zajímat
Moderní stavby
Karviná má revoluční projekt, funguje zde první modulární nemocnice v Česku
Modulární stavby jsou stále oblíbenější mezi architekty i investory. V České republice se z modulů staví například sídla firem, školy, školky či různé prodejny. Pro takové řešení se rozhodla i Karvinská hornická nemocnice, která během krátké doby získala zcela novou třípatrovou přístavbu. Skládá se ze 77 modulů, v nově vzniklém prostoru se nachází oddělení pro následnou péči, ortopedické oddělení či jednotka intenzivní péče. Stavba také získala čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020.
Hlavní myšlenkou modularity je bezesporu schopnost prodloužení životního cyklu výrobků. Móda, trendy i technologie se rychle mění a posouvají dopředu. Zcela funkční výrobky se tak zbytečně nahrazují novými. Díky modularitě se ale mohou vyměnit jen ty moduly, které jsou zastaralé.
Mezi řečníky se objeví profesor Ján Košturiak, inovátor a prezident platformy INOVATO. Bývalý diplomat Ilja Mazánek, který stojí za konceptem modulárních letišť či David Pavlík, technologický ředitel logistické společnosti Shipmonk, který 5 let pracoval ve společnosti SpaceX Elona Muska. Umělecká oblast bude zastoupena Bárou Šlapetovou a Lukášem Rittsteinem, které můžete znát z výstavy ULTRA SUPER NATURAL v Centru současného umění DOX. Za oblast modularity a architektury vystoupí Ondřej Chybík, jeden z tvůrců oceňovaného modulárního pavilonu EXPO 2015.
Mohlo by vás zajímat
Moderní stavby
Nová dimenze modularity. Ve Vizovicích se otevřelo Vývojové inovační centrum modularity
Vývojové inovační centrum modularity představuje pokračování spolupráce společnosti KOMA MODULAR a architektonického studia Chybík+Krištof. Tento tandem společně v minulosti vytvořil například Český pavilon EXPO 2015 oceněný bronzovou medailí za architekturu, City moduly a třeba i Manifesto Market na pražském Smíchově. Ve Vizovicích přicházejí s novou vizí modulární architektury.