5. 7. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Nová škola ve Staré Boleslavi by měla vyrůst do roku 2026. Jednat se bude o budovu pro 900 žáků, která bude koncipována jako flexibilní, aby se v budoucnu mohla přizpůsobit aktuálním potřebám. Architektonický návrh má na starosti ateliér CHYBIK + KRISTOF, který zvítězil v soutěži. Do školy se budou sjíždět studenti z 16 obcí. Podle odhadů vyjde projekt na 1,5 miliardy korun.
Stavba se zelenými atrii se bude nacházet ve východní části města v blízkosti poutní baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky svatého Václava. Škola tedy poskytne výukové prostory se všudypřítomným odkazem na místo.
Stavba je začleněna do okolní zástavby. Jedná se o lineární nízkopodlažní objekt. Konstrukce bude prefabrikovaná betonovo-dřevěná, umožní jednak rychlou výstavbu, a také schopnost přizpůsobit se měnícím se potřebám vzdělávacího systému. Fasádu architekti rozdělili na pevné a prosklené plochy, při čemž velkoformátová okna a perforované fasádní panely zelené barvy zajišťují větrání a bezpečnost učeben.
Žáci budou moci využívat během výuky nejen učebny s výhledem na historickou část města s bazilikami, ale také venkovní prostory a zahradu. Ta bude uzavřená kvůli bezpečnosti a děti zde budou moci pobývat na výškově rozdělených terasách, které poslouží i jako venkovní třídy. Chybět zde nebude ani travnatá plocha s možností pořádání kulturních akcí. Součástí sportovního zázemí bude i atletický ovál, workoutové hřiště a tribuny.
Interiér školy nabídne moderní prostředí, které bude kombinovat vzdělávací, sportovní a kulturní prvky. Vnitřní prostory budou charakteristické přiznaným betonovým rámem a dřevěnými stěnami. Chybět samozřejmě nebude kuchyně, jídelna, aula a zázemí pro školníka.
O efektivní a dynamický provoz budovy sepostará nadřazený řídící systém. Podlahové vytápění zajistí vytápění školy a každá učebna bude mít vlastní regulaci topného výkonu. Během teplého období bude vytápění využito k chlazení, a to v pasivním režimu bez použití tepelného čerpadla. Elektřinu pro provoz budovy budou produkovat střešní fotovoltaické panely. Prosklené plochy fasády vybavené vnějším stíněním, společně s plánovanou zelení, vegetací a retenčními střechami přispějí k regulaci teploty stavby, pomohou ochlazovat okolí a snižovat riziko vzniku tepelného ostrova.
Architekti samozřejmě mysleli také na praktickou výuku a zábavu, a proto si budou žáci moci vysadit rostliny na záhonech a starat se o ovocný sad. K zalévání budou moci využívat nasbíranou dešťovou vodu z retenční nádrže či studny.
Místo by se mělo stát centrem vzdělávání, kultury a sportu pro děti i veřejnost.
CHYBIK+KRISTOF
Mezi významné realizace architektonického ateliéru patří například modulární Pavilon České republiky při světové výstavě EXOPO 2015 v Miláně, Vinařství Lahofer v Dobšicích, nebo obnova Mendelova skleníku v Brně. Za dosavadní práci byl ateliér oceněn například prestižní cenou pro mladé architekty Architecture Vanguard Award amerického časopisu Architectural Record v roce 2019 nebo cenou 40 Under 40 Award Evropským centrem pro architekturu, umění, design a urbanistické studie v tom samém roce.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jak vypadá škola odpovídající standardům 21. století?
S prvním školním dnem byla otevřena první energeticky a uhlíkově pozitivní školní budova v České republice. Studenti a učitelé pražské střední školy SOŠ – COP a G (Střední odborná škola – Centrum odborné přípravy a Gymnázium) v Českobrodské ulici se tak mohou těšit na atraktivní, moderní, chytré a zároveň energeticky úsporné místo pro výuku, které odpovídá standardům 21. století. Budova prošla komplexní rekonstrukcí, která u nás nemá obdoby!
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Ondřej Chybík a Michal Krištof
Na vysoké škole spolu soupeřili, zlom a následná spolupráce přišla až po stážích v zahraničí. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof založili architektonickou kancelář Chybik+Kristof Architects & Urban Designers v roce 2010 a už o tři roky později zvítězili ve veřejné soutěži na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO v Miláně.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS
Ondřej Chybík z ateliéru CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS byl dalším, koho jsme zpovídali. Do jak velkého počtu ateliér narostl od svých začátků a kde všude mají jeho tvůrci rozpracované projekty. To a ještě mnohem víc se dozvíte v dalším exkluzivním videu TV Architect.