Ve Svitávce na Blanensku má vzniknout chráněné bydlení
Jihomoravský kraj údajně postaví ve Svitávce na Blanensku chráněné bydlení pro dvanáct uživatelů domova Paprsek ve Velkých Opatovicích. Jsou to lidé, kteří trpěli mentální nebo duševní poruchou, ale léčili se, řekl novinářům Marek Šlapal, hejtmanův náměstek. Podle něj jsou náklady na stavbu zhruba dvacet pět milionů korun. Lidé by se tam měli stěhovat v roce 2021. Kraj od roku 2015 postavil už několik chráněných bydlení a jiná staví. Celkem je jich devět za sto sedmdesát dva milionů pro sto devatenáct klientů.
Lidé se díky chráněnému bydlení přiblíží normálnímu životu. Navíc to přináší úspory oproti tomu, než kdyby byli v péči v ústavu. „Největší úspora je u zaměstnanců. V průměru je třísměnný provoz v zařízeních ústavního režimu a počet zaměstnanců tam odpovídá počtu uživatelů. U chráněných bydlení se počet snižuje asi na třetinu. Hlavní úspora je tedy ve mzdové oblasti," objasnil Šlapal.
Klienti ale nejsou bez dozoru. „Jsou pod dohledem terénní služby a stále je tam zaměstnanec, který na ně trvale dohlíží. Jsou to lidé ve stabilizovaném stavu, kteří se už nyní připravují na samostatnější formu bydlení," řekl Šlapal.
Špatný mediální obraz
Podle něj mají někteří místní se vznikem chráněného bydlení problém. „Někteří s tím nesouhlasí. Mají obecné obavy z novinky," řekl Šlapal, který to přičítá medializaci problémů s takovými lidmi. „Ale podíl trestných činů mezi skupinou běžných občanů a některých dříve nemocných je stejný. Ukážeme lidem případy dobré praxe třeba z Mikulova nebo Břežan, kde je spolupráce obce a chráněného bydlení bezproblémová," dodal.
Kraj postavil chráněné bydlení v Mikulově, Lednici, Šanově, Kyjově, Velkých Opatovicích, Hodoníně, v plánu je také v obcích Hostěradice nebo Hrušovany nad Jevišovkou.
čtk, nyv