Ve stavebnictví se dřevostavby i s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí stávají stále výraznějším trendem. V zemích západní a severní Evropy se běžně staví rezidenční i komerční projekty ze dřeva překonávající výškovou hranici několik desítek metrů. V České republice tomu brání legislativa s ohledem na požární bezpečnost. Kvůli té je možné stavět budovy ze dřeva do maximální výšky čtyř nadzemních podlaží, což představuje 12 metrů požární výšky. V sousedním Rakousku přitom povolují standardně stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí až do šesti nadzemních podlaží, tedy do 18 metrů. V praxi je navíc uplatňováno individuální schvalování, díky čemuž lze stavět budovy o mnoho metrů vyšší.
„V Rakousku již existují předpisy přímo pro dřevěné stavby. Obvyklá maximální výška je přízemí a šest pater, kde se podle typu budovy dřevo kombinuje se železobetonem. Ten se používá vždy pro suterén a pak většinou pro jádra staveb, případně pro přízemí nebo také první patro. U vyšších objektů ze dřeva je třeba inženýrského přístupu projektu požární ochrany, který umožní i vyšší stavby. To je v Rakousku a Německu možné, naše norma v ČR to však zatím nepřipouští,“ dodává Tomáš Krejčí, ředitel projekčního oddělení UBM Development Czechia.
Provoz Timber Marina Tower bude maximálně šetrný k životnímu prostředí díky využití geotermální energie, podzemní vody a instalaci fotovoltaických panelů. Budova bude v souladu s předpisy a směrnicemi EU a současně stavba cílí i na zisk certifikace LEED Gold. Stavět by se mělo začít v prvním čtvrtletí roku 2025.
Projekt má na starosti developerská společnost UBM Development, která se chce stát největším evropským developerem ekologických budov s dřevěnou konstrukcí. V České republice mateřská společnost UBM Development Czechia staví rezidenční projekt Timber Praha, první dřevěné vícepodlažní bytové domy v hlavním městě. Oproti ambiciózním projektům výškových budov v zahraničí mají však energeticky udržitelné domy Timber Praha maximální výšku 12 metrů, a to v důsledku omezení tuzemské legislativy.
„Komorní bytové domy ze dřeva s celkem 62 byty o dispozicích od 1+kk až 4+kk. Železobetonové suterény se začaly stavět v březnu 2023, montáž dřevěné části jsme zahájili na konci června 2023 a nyní už dva domy stojí. Dřevěná část má být kompletně hotova do konce letošního roku a kolaudace proběhne ve 2. polovině roku 2024,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává: „Jedná se o první projekt svého druhu v Praze. U nás je to vlastně průkopnický počin, z pohledu Rakouska, Německa nebo skandinávských zemí se ale již jedná o běžnou stavbu. UBM v České republice je velmi aktivní, pokud jde o iniciativy týkající se rozsáhlejší výstavby ze dřeva jako ekologického materiálu. Jsme v kontaktu s řadou dalších odborníků v této oblasti. Ve spolupráci se zástupci některých bank, developerů a architektů jsme navíc založili odbornou Platformu pro udržitelné stavebnictví ze dřeva a společně podporujeme připravovanou změnu požární normy, která v budoucnu umožní stavět ze dřeva také vyšší budovy.“
Ve Vídni pak vzniká rovněž projekt LeopoldQuartier se zhruba 75 000 m2 podlahové plochy. Stane se první městskou čtvrtí v Evropě, kde vyrostou budovy s dřevo-hybridní konstrukcí. Součástí komplexu jsou byty a kanceláře. Díky důslednému využívání geotermální energie a fotovoltaiky bude projekt při svém provozu CO2 neutrální. Dokončení výstavby plánuje UBM v polovině roku 2025.
Dřevostavby jsou budoucností udržitelného bydlení. Výstavba ze dřeva přináší zkrácení doby realizace až o polovinu díky tomu, že se při ní využívá moderní technologie prefabrikace. Dřevo je trvanlivý a obnovitelný přírodní materiál, který má pozitivní vliv na lidskou psychiku. Vytváří přirozené prostředí, udržuje ideální vlhkost vzduchu, snižuje stres a má také antibakteriální účinky.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
První vícepodlažní bytové domy z masivních dřevěných panelů vyrostou v pražských Řeporyjích
V Praze vznikají první dřevěné vícepodlažní bytové domy v novodobé historii. Ve čtyřech propojených moderních vícepodlažních dřevostavbách vznikne celkem 62 bytů. Projekt Timber Praha společnosti UBM Development Czechia je realizován v rámci rezidenčního komplexu Arcus City. Projekt navrhlo projekční oddělení UBM na základě původního projektu architektonického studia Casua, který počítal s klasickou stavbou z betonu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
UBM zahájila předprodej první stovky bytů v projektu Arcus City
UBM vytvoří v rámci projektu Arcus City na Praze 5 kvalitní bydlení střední třídy. V první etapě právě pouští do prodeje 100 bytů o třech dispozicích. Více než polovina bytových jednotek bude ve velmi žádané velikosti 2+kk. Zbytek nabídky tvoří rodinné byty 3+kk a 4+kk s terasami nabízejícími výhled do okolní zeleně a údolí Dalejského potoka. Projekt bude mít celkem tří fáze s konečnou nabídkou 284 bytů a 26 rodinných domů.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Cukrovarnický palác
Díky rekonstrukci se dlouhodobě chátrající památkově chráněná budova Cukrovarnického paláce v centru Prahy proměnila na luxusní hotel. Nese název Andaz Prague, má pět hvězdiček a provozovatelem je mezinárodní společnost Hyatt. Tento v minulosti odepsaný objekt se tak opět dočkal své zašlé slávy. My jsme pro vás s pořadem Chátrající skvosty mapovali proměnu staré opuštěné budovy v luxusní hotel s geniem loci.