Ve Zlíně vyřešili problém se zázemím pro Památník Tomáše Bati
Město Zlín již druhým rokem rekonstruuje Památník Tomáše Bati. Do projektu se v současnosti vložil také Zlínský kraj, který přislíbil zajistit památníku zázemí v blízké škole. Objekt z roku 1933, který připomínal zakladatele obuvnického impéria Tomáše Baťu, jenž zahynul při letecké havárii v roce 1932, patří k nejcennějším v krajském městě a navrhnul jej architekt František Lydie Gahura. V 50. letech byla stavba upravena podle projektu akademického architekta Eduarda Staši na Dům umění a vznikly v něm prostory galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie. Ty teď získaly prostory nové a stavba se tak vrací nejen k původnímu účelu, ale i podobě. Práce by měly skončit letos na podzim.
Jak uvádí na svých stránkách město Zlín, Gahurova budova měla být moderní parafrází staveb vrcholné gotiky: jen opěrný systém a barevné vitráže, jen železobetonový skelet a sklo. Jde zároveň o jednu z nejpůsobivějších staveb tohoto architekta. Pro návrat k původnímu účelu však bylo potřeba vyřešit problém se zázemím památníku, které bude sloužit návštěvníkům, průvodcům a ostraze. Měly by se zde prodávat vstupenky, suvenýry a publikace, nebude chybět sociální zařízení a prostor pro odpočinek.
Řešení nakonec nabídl Zlínský kraj, a to v objektu Gymnázia a Jazykové školy Zlín, jenž se nacházejí v bezprostřední blízkosti. Konkrétně v suterénu na místě bývalých odborných dílen. „V lednu 2017 jsme se na společném jednání s městem dohodli, že se jako kraj budeme na obnově památníku podílet a zajistíme potřebné prostory pro jeho zázemí v objektu sousední školy, která je naší příspěvkovou organizací,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Podle kraje bude mít zázemí bezbariérový vstup a dispozičně bude řešeno tak, aby byl jeho provoz zcela oddělen od provozu gymnázia.
Co se provozních nákladů týká, uzavřel kraj s městem dohodu o výpůjčce těchto prostor, na základě které budou veškeré energie a služby fakturovány městu. Stavební úpravy zázemí budou kraj stát 6,4 milionu korun, město bude investovat necelý milion korun. Práce začnou letos v květnu a dokončeny budou v září před otevřením památníku.
Obnova památníku, který je od roku 1958 zapsán na Seznam nemovitých kulturních památek, vyjde na sedmdesát milionů korun. Město získalo dotaci ministerstva kultury ve výši 32 milionů korun, zbytek dá ze svého rozpočtu.
sem, ČTK
Další články na TV Architect:
100 let – Zlín, Nový Bor, Lindava a Praha