ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Historické budovy Velikonoce ve starých chalupách a jak se slaví dnes: Tradice, prostor a atmosféra napříč časem

Velikonoce ve starých chalupách a jak se slaví dnes: Tradice, prostor a atmosféra napříč časem

Velikonoce ve starých chalupách a jak se slaví dnes: Tradice, prostor a atmosféra napříč časem
Včera / Autor: Václav Stašek

Velikonoce jsou svátky jara, obnovy a nových začátků. V minulosti se slavily s velkou úctou k přírodě, tradicím a prostoru, ve kterém lidé žili. Jaká byla atmosféra Velikonoc ve starých venkovských chalupách a jak se proměnila dnešní podoba těchto svátků? Podívejme se společně na to, jak se proměnily zvyky, prostředí i význam tohoto období. Z dřevěných statků na malebném venkově až po moderní byty a domy ve městech.

Velikonoce jako duchovní i přírodní mezník

Zatímco dnes máme Velikonoce často spojené především s prodlouženým víkendem a pomlázkou, dříve představovaly skutečně hluboký mezník v životě vesnice i domácnosti. Byly svátkem nového života – ať už z pohledu víry, nebo příchodu jara, které se po dlouhé zimě přirozeně nabízelo jako čas obnovy.

Uklízelo se nejen symbolicky, ale doopravdy. Myla se okna, bílily se stěny, větralo se ložní prádlo. Staré chalupy s malými okénky a tmavými místnostmi najednou ožily světlem a čerstvým vzduchem. I samotné prostředí – dřevěné trámy, hlíněné podlahy nebo pec, ve které se pekl mazanec, měly vliv na to, jak silně lidé svátky prožívali.

Dům jako místo tradice

Chalupy a statky byly přirozeným centrem dění. V jediné větší místnosti se jedlo, slavilo i tvořilo. Děti malovaly vajíčka, ženy pletly pomlázky nebo pekly beránky, a všude panovala zvláštní klidná atmosféra. Na stěnách často visely náboženské obrazy, pod oknem byla lavice, kde se v podvečer sedávalo.

Velikonoce měly také silný komunitní rozměr. Sousedé si vyměňovali vajíčka, chodilo se na koledu nejen kvůli sladkostem, ale i jako výraz sousedské sounáležitosti. A právě architektura těchto starých domů s dvorem, zahradou a uzavřeným hospodářstvím, umožňovala jiný druh prožívání, než známe dnes.

Jak slavíme dnes a co z toho si uchovat

Dnes často žijeme v bytech, domech na předměstí nebo moderních novostavbách. Na první pohled to může vypadat, že se tradiční atmosféra vytratila, ale záleží na každém z nás, jak si domov vytvoříme. Už to, že si uděláme čas na jarní úklid, naaranžujeme si větvičky do vázy nebo upečeme vlastní mazanec, nás přibližuje k těm dávným zvykům.

Výhodou současného bydlení je větší komfort, ale zároveň i anonymita. Možná právě proto se v posledních letech znovu vrací obliba venkova, chalupaření a pobytů na statcích, protože nám připomínají něco, co ve městech ztrácíme. Prostor, klid, rituály.

Ať už tedy slavíme Velikonoce ve staré chalupě po prababičce, nebo v paneláku v centru města, podstatné je, že se zastavíme a připomeneme si, co tyto svátky znamenají. Není to jen o pomlázce a čokoládových zajících,ale o čase, který věnujeme sobě, své rodině a prostoru, který obýváme.

Velikonoce nejsou jen reliktem minulosti nebo dnem volna v kalendáři. Jsou svátkem, který může obohatit náš domov, ať už má podobu staré chalupy s trámovým stropem nebo moderního bytu. Stačí málo, trocha přírodních dekorací, vůně čerstvě upečeného mazance, smysl pro tradici a ochota vnímat prostor kolem sebe. A právě v tom spočívá krása Velikonoc. V propojení lidí, místa a času.

Mohlo by vás zajímat

CZECH INTERIOR AWARD

Czech Interior Award 2025: Další ročník ocenil nejlepší interiéry roku

Druhý ročník soutěže Czech Interior Award zná své vítěze. Odborná porota i veřejnost vybraly ty nejzdařilejší interiérové realizace v šesti soutěžních kategoriích. Slavnostní vyhlášení proběhlo na výstavišti PVA EXPO PRAHA v rámci veletrhu FOR INTERIOR & DESIGN. Soutěž potvrdila, že český interiérový design má vysokou úroveň a dokáže nabídnout inspiraci pro odborníky i širokou veřejnost.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus

Pardubice připravují novou podobu náměstí Republiky

Proměna centrálního náměstí v Pardubicích dostává stále jasnější obrysy. Projekt, na kterém pracují architektonické týmy CityUpgrade a jih.architekti, slibuje zcela novou podobu veřejného prostoru s důrazem na kvalitní urbanismus, začlenění zeleně i lepší prostupnost pro chodce, cyklisty i cestující MHD. Modernizace má nejen estetický, ale i funkční přesah a stává se jedním z nejzásadnějších kroků města v oblasti veřejného prostoru posledních let.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus

Ze Šmoulího města vznikne Nový Čech. Zlín plánuje komunitní centrum nové generace

Zlínské sídliště Jižní Svahy čeká výrazná proměna. Lokalita známá pod přezdívkou „Šmoulí město“ se brzy stane dějištěm výstavby nového komunitního a kulturního centra s názvem Nový Čech. Za návrhem stojí architektonické studio Chybik+Kristof a společnost KOMA Modular, která vzešla jako vítěz z veřejné soutěže na nové využití této zanedbané městské části. Projekt slibuje moderní, otevřený prostor s důrazem na komunitní život, udržitelnost i architektonickou kvalitu.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2025 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl